Canon CanoScan 8000F

Pojawiła się nowa seria skanerów płaskich Canona. Przedstawiamy test jednego z bardziej zaawansowanych modeli.


Pojawiła się nowa seria skanerów płaskich Canona. Przedstawiamy test jednego z bardziej zaawansowanych modeli.

W porównaniu z większością obecnych na rynku popularnych skanerów płaskich to duże urządzenie o nieco futurystycznym kształcie.

We wnętrzu skanera umieszczono sensor CCD o rozdzielczości 2400 ppi, wykonany w technologii Hyper CCD. Różni się od innych kształtem komórek sensora - podobnie jak w technologii firmy Fujifilm - nie są one prostokątne, lecz heksagonalne. Zdaniem producenta, poprawia to ostrość, a dzięki temu także odwzorowanie szczegółów skanu. Kolejną innowacją jest zastosowanie powłoki przeciwodblaskowej, która ma zwiększyć czułość CCD.

Przystawka do filmów

W klapie zamontowano lampę do skanowania materiałów przezroczystych - niestety tylko negatywów i slajdów 35 mm (na to jedynie pozwalają ramki do filmów oraz oprogramowanie). Naszym zdaniem, można także skanować filmy średniego formatu (np. 6x6 cm lub 6x9 cm), gdyż lampa w pokrywie jest dostatecznie szeroka - umożliwia jednoczesne skanowanie dwóch ułożonych obok siebie pasków filmu 35 mm.

Wyniki testów

Canon CanoScan 8000F

Canon CanoScan 8000F

Skaner bardzo dobrze oceniliśmy za odczytywanie szczegółów w światłach i cieniach. Poddaliśmy go naszej "próbie trudnego skanu", polegającej na zeskanowaniu odbitki fotograficznej, na której znajdują się elementy bardzo ciemne oraz bardzo jasne. Skaner odwzorował wszystko przy niewielkim poziomie szumów.

Ostrość zeskanowanego obrazu oraz odwzorowanie kolorów oceniamy dobrze. Całkiem nieźle można ocenić to, jak skaner radzi sobie z filmami 35mm - nie dorównuje jednak urządzeniom dedykowanym.

Podsumowanie

Skaner dobrze sprawdza się w biurze, jak również w małym studiu graficznym.

Informacje

Canon Polska, tel. (22) 5723000

http://www.canon.pl

Cena 1499 zł