Canon EOS 450D

W ostatnich dniach mamy do czynienia z istną lawiną premier aparatów cyfrowych. Wśród nowości pojawił się także budzący wiele emocji model taniej lustrzanki Canona. Jak można było przewidzieć nosi on oznaczenie EOS 450D. Czy znacząco różni się od poprzedników? Szczęśliwie tak.

Firma Canon Polska podczas wczorajszej konferencji prasowej zaprezentowała najnowszą lustrzankę serii EOS. To bezpośredni następcą modelu 400D (wcześniej w tej klasie mieliśmy 300D i 350D). Zmiany, jakie wprowadzili konstruktorzy są całkiem spore - naszym zdaniem większe niż w przypadku upgrade'u 350-400D. Zmianie uległa rozdzielczość matrycy (CMOS) - z dziesięciu milionów wzrosła do 12 Mp. Powiększono ekran LCD (do 3-calowego) oraz wprowadzono funkcję podglądu na żywo (Live View). Nowa lustrzanka dysponuje bardziej przejrzystym wizjerem i wygodniejszą rękojeścią. Dzięki nowemu procesorowi EOS 450D jest szybszy (3,5 klatki na sekundę - 53 zdjęcia JPEG w serii) i pozwala na obróbkę 14-bitowych plików. Użytkowników systemu Canona ucieszy też zastosowanie pojemniejszego akumulatora oraz możliwość punkowego pomiaru światła.

Canon EOS 450D

Canon EOS 450D

Miliony nowych pikseli

Odnosimy wrażenie, że także i Canon bierze udział w "wyścigu pikseli". Widocznie "oflagowanie" nowego modelu kolejnymi milionami pikseli ma znaczący wpływ na sprzedaż produktu, szczególnie w dobie rosnącej w siłę konkurencji (np. Sony, Pentaksa i Samsunga). Na temat zwiększania rozdzielczości matryc wielkości APS-C już pisaliśmy. Z naszych testów wynika, że wzrost liczby fotokomórek oraz idąca za nim konieczność ich fizycznego zmniejszenia nie zawsze sprzyjają poprawie jakości zdjęć. Zmiany mogą źle odbić się na rozpiętości tonalnej zdjęć oraz spowodować wzrost szumów. Jak będzie się zachowywać nowa matryca Canona, sprawdzimy gdy otrzymamy aparat do testów.

Zobacz również:

  • Jaki aparat Canon wybrać - najlepsze modele 2021
  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 17.10.2021]

Live View z detekcją kontrastu

Pisząc na temat lustrzanki wyższej klasy (EOS 40D), w której zastosowano modną ostatnio funkcję podglądu na żywo, przewidywałem pojawienie się w kolejnym modelu Canona odchylanego ekranu LCD. Jest on niezbędny by móc w pełni wykorzystać potencjał Live View. Niestety ruchomy panel nie pojawił się w nowym korpusie. Konstruktorzy poczynili jednak krok naprzód - udoskonalili podgląd na żywo umożliwiając w tym trybie ustawianie ostrości metodą używaną w kompaktach (detekcja kontrastu). Wyższy i nieco starszy model 40D, nie daje użytkownikowi takiej możliwości - ustawianie ostrości opiera tylko na "lustrzankowej" detekcji fazy. Aparat ustawiając w trybie Live View ostrość musi na chwilę przymknąć lustro (natenczas z monitora LCD znika podgląd kadru).

Nowy korpus, nowa ergonomia

Obudowy dwóch poprzednich tanich modeli SLR Canona (350 i 400D) budziły wiele kontrowersji. Wielu osobom (w tym także mi) nie przypadła do gustu do bólu "odchudzona" i śliska rękojeść, co ograniczało wygodę obsługi lustrzanki szczególnie wówczas, gdy są podłączane do niej ciężkie obiektywy. Konstruktorzy dokonali tu pewnej zmiany - uchwyt 450D wydaje się nieco większy i został pokryty antypoślizgową okleiną. Aparat dzięki temu trzyma się znacznie wygodniej i pewniej.

Bardzo istotną zmianą jest także powiększenie wizjera (z 0,8x do 0,87x), co wyraźnie poprawia komfort kadrowania.

Pożegnanie z CompactFlash

Niespodziewaną zmianą było rozstanie się Canona ze stosowanym dotąd w swoich lustrzankach standardem kart pamięci CF. Śladem kilku konkurentów (Nikona, Pentaksa czy Samsunga) w tanim modelu zastosowano karty SD (można użyć także bardziej pojemnych SDHC). Dzięki zastosowaniu mniejszego nośnika, konstruktorom łatwiej było zmieścić większy akumulator - litowo-jonowy LP-E5 o pojemności 1050 mAh (w 350 i 400D był zastosowany akumulator o pojemności 720 mAh)

Tak, jak w starszym modelu użytkownik będzie mógł skorzystać z 9-punktowego autofokusu i systemu czyszczenia matrycy. Według producenta system pomiaru ostrości został usprawniony - w centrum kadru zastosowano czujnik krzyżowy, dzięki któremu autofokus ma działać znacznie lepiej.

Firma Canon Polska nie podała jeszcze ceny nowej lustrzanki.