Canon IXUS 220HS - kieszonkowy aparat z Full HD

Canon IXUS 220HS to niewielki aparat cyfrowy wyposażony w 12-megapikselową matrycę. Nie posiada zbyt wielu rozbudowanych funkcji i jest bardzo prosty w obsłudze. Model 220HS to świetna propozycja dla wszystkich, którzy potrzebują małej cyfrówki do rejestrowania rodzinnych imprez i wyjazdów.


IXUS to seria prosty aparatów kompaktowych przeznaczonych dla amatorów fotografii. Pierwszym aparatem z tej serii był Canon PowerShot S10, który swoją premierę miał w lipcu 2000 roku. Od tej pory na rynku ukazało się już kilkadziesiąt różnych modeli oznaczonych symbolem IXUS. Wśród nich znalazł się również Canon IXUS 220HS, który zadebiutował w lutym bieżącego roku.

Maluch z dużym sensorem

Canon IXUS 220HS to niewielki aparat kompaktowy wyposażony jest matrycę CMOS o rozdzielczości 12 Mpix. Obudowa ma wymiary 56 x 93 x 20 mm i waży 141 gramów. Posiada 2,7-calowy ekran LCD. Zdjęcia zapisywane są na kartach pamięci SD. Model 220HS wyposażony jest w wejścia HDMI oraz USB 2.0.

Zobacz również:

  • Już jest! Canon EOS R3 - profesjonalny bezlusterkowiec z pełną klatką
  • iPhone 13 i 13 Pro po raz pierwszy w historii obsługują dual eSIM

Z przodu Canon IXUS 220HS znajdziemy obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym, o zakresie ogniskowych 24-120mm. Jest to stosunkowo szeroka optyka, która świetnie nadaje się do robienia zdjęć krajobrazowych. Aparat dobrze sprawdza się również podczas wykonywania zdjęć portretowych. Niestety niezbyt duży zoom nie pozwala na swobodne fotografowanie znacznie oddalonych obiektów. Obiektyw całkiem nieźle radzi sobie również podczas wykonywania zdjęć macro. Możemy zbliżyć się do fotografowanego obiektu na mniej więcej 1,5 centymetra. Obiektyw nie wykazuje poważniejszych wad jak na przykład abberacja chromatyczny. Czasami jedynie zauważalna jest minimalna dystorsja. Ma to miejsce w przypadku zdjęć wykonywany z najszerszym kątem widzenia.

Pełen automat

Canon IXUS 220HS to aparat dla miłośników automatyki. Nie znajdziemy w nim, bowiem manualnych ustawień parametrów ekspozycji. Automatyka radzi sobie jednak całkiem dobrze i większość użytkowników będzie z jej działania zadowolonych. Zastosowany sensor CMOS sprawdza się podczas fotografowania w mocno nasłonecznionych miejscach, chociaż czasami zdarza mu się nieco "przepalić" zdjęcia.

Aparat dobrze radzi sobie podczas pracy na wyższych czułościach. Zarówno poziom szumów jak i odwzorowanie kolorów oceniliśmy bardzo dobrze. IXUS 220HS na czułości ISO 1600 osiąga bardzo podobne wyniki jak Nikon S9100, który również wyposażony jest w matrycę CMOS, ale za to posiada zupełnie inną optykę.

Zobacz galerię zdjęć aparatu Canon IXUS 220HS

Autofokus może działać w jednym z 3 dostępnych trybów - centralny, priorytet twarzy, śledzenie ruchu. Ostatni tryb działa dość dobrze w przypadku śledzenia obiektów, które znajdują się blisko nas. Niestety, wypada znacznie gorzej, gdy staramy się śledzić punkty znajdujące się w większej odległości od aparatu. Podczas pracy możemy dowolnie przełączać się między poszczególnymi trybami pracy mechanizmu AF. Wyjątek stanowi fotografowie w trybie "Full Auto". W tym przypadku sposób pracy AF dobierany jest automatycznie.