Canon MV3 MC

Jeśli do tej pory wstrzymywałeś się z zakupem kamery wideo, bo urządzenia, jakie widziałeś, były za duże, teraz nie będziesz miał wymówki. Cyfrowy Canon MV3 jest nie tylko bardzo mały (producent podaje, że to najmniejsza kamera miniDV na rynku), ale i bogato wyposażony.

Jeśli do tej pory wstrzymywałeś się z zakupem kamery wideo, bo urządzenia, jakie widziałeś, były za duże, teraz nie będziesz miał wymówki. Cyfrowy Canon MV3 jest nie tylko bardzo mały (producent podaje, że to najmniejsza kamera miniDV na rynku), ale i bogato wyposażony.

Canon MV3 MC

Canon MV3 MC

MV3 wygląda bardzo efektownie. Metalizowana obudowa ma wymiary 48 x 106 x 86 mm. Największy wymiar dotyczy pionu, co staje się obowiązującą modą w cyfrowych kamerach (ma to uzasadnienie funkcjonalne, przy tak małych rozmiarach kamera lepiej leży w dłoni), niemniej Canon zastosował takie rozwiązanie po raz pierwszy. Całość waży niespełna 400 g. Miniaturowe rozmiary wymagają przyzwyczajenia. Na początku trzeba zwłaszcza uważać, żeby nie przysłonić palcem obiektywu.

Z boku umieszczono uchylny wyświetlacz LCD o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 200000 pikseli. Niżej znajduje się akumulator litowo-jonowy. Także on musiał zostać odpowiednio zmniejszony, co odbija się na jego pojemności. Praktycznie trzeba liczyć się z koniecznością ponownego jego ładowania po 40Đ50 minutach pracy, jeśli używa się wyświetlacza LCD, a nie wizjera. Z kolei posługiwanie się przez dłuższy czas wizjerem okazuje się męczące, więc chyba lepiej kupić dodatkową baterię lub opcjonalny akumulator o większej pojemności, jednak w tym przypadku kamera sporo "przytyje".

Większość przycisków oraz wyjścia wideo DV i kompozytowe umieszczono na tylnej ściance. Wyjścia S-Video do zewnętrznego mikrofonu, słuchawek oraz terminalu montażowego LANC znajdują się w dołączonej podstawce, którą mocuje się u spodu kamery.

Stereofoniczny mikrofon umieszczono na górnej ściance, jednak zbiera on dźwięk całkiem nieźle. Niestety, przeszkodą w uzyskaniu czystej fonii są małe rozmiary kamery, co powoduje także rejestrację jej własnych szumów.

W normalnych warunkach zdjęciowych rejestrowany obraz dzięki ulepszonej matrycy CCD o rozdzielczości 800000 pikseli, pracującej w technologii progressive scan, cechuje się dobrą ostrością. Pewne zastrzeżenia można mieć do wierności kolorów przy słabszym oświetleniu. Optyczny zoom pozwala na 10-krotne zbliżenie, zoom cyfrowy powiększa 40-krotnie.

Wersja MC, którą testowaliśmy, została wyposażona w kartę MMC (MultiMedia Card), na której są rejestrowane zdjęcia. Ich maksymalna rozdzielczość jest taka, jak rozdzielczość matrycy CCD. Na 8-MB karcie można zapisać do 60 zdjęć w trybie Fine i do 100 standardowych. Odmiany MV3i oraz MV3i MC mają także wejście DV, co oznacza, że kamera pracuje także jako cyfrowy magnetowid przy montażu komputerowym.

Pod względem dostępnych funkcji MV3 nie ustępuje większym konkurentom. Oferuje siedem programów dostosowanych do różnych sytuacji zdjęciowych, pełne ręczne sterowanie ostrością, przysłoną, czasem, balansem bieli, cztery specjalne tryby rejestracji obrazu (artystyczny, czarno-biały, mozaika i sepia) oraz zestaw czterech efektów montażowych do przejść między ujęciami. Kamera pozwala także nałożyć nakręcone ujęcia z niebieskim tłem na jeden z 15 wbudowanych szablonów lub samodzielnie przygotowany obraz.

Krótko mówiąc: MV3 MC to bardzo dobra kamera, z całą masą funkcji dostępnych przy kieszonkowych rozmiarach.