Canon PIXMA iP 5000

Drukarki fotograficzne stają się w zasadzie idealne, a wybranie najlepszej jest coraz trudniejsze. Kolejnym zawodnikiem na tym trudnym rynku jest model Pixma 500 Canona.


Drukarki fotograficzne stają się w zasadzie idealne, a wybranie najlepszej jest coraz trudniejsze. Kolejnym zawodnikiem na tym trudnym rynku jest model Pixma 500 Canona.

Dubeltowy rekord

Inne cechy drukarki atramentowej są potrzebne do druku zdjęć, inne do dokumentów tekstowych. Różnice wymagań nie są banalne przede wszystkim w stosunku do systemu tuszów. Tekst, najczęściej czarny, najlepiej drukuje się barwnikiem pigmentowym. Rysunek liter jest dość gruby, do ich wydrukowania nie jest potrzebna ani większa rozdzielczość, ani mikroskopijna wielkość kropli. Za to w cenie jest dobre tempo pracy.

Jak w naturze

Na zdjęciach najwyżej cenimy płynne przejścia tonalne. Są one tym delikatniejsze, im mniejsza jest minimalna dawka barwnika. Z kolei ten parametr uzyskujemy używając małych kropli i tuszów rozpuszczonych, z mniejszą niż zwykle ilością barwnika, które noszą nazwę fotograficznych. W uzyskaniu płynnych przejść kolorów pomaga wysoka rozdzielczość, wykorzystywana do tworzenia różnokolorowych mozaik, które oglądane z większej odległości zlewają się w jednobarwną plamę.

Do druku fotografii już nie wystarczą jak kiedyś cztery, a właściwie trzy tusze. Wzrost wymagań jakościowych nie ma końca. Typowy zestaw fotograficzny składa się co najmniej z sześciu atramentów, z których dwa, cyjan i magenta, są w dwóch postaciach - rozpuszczonej i normalnej. Czarny tusz z takiego kompletu jest zwykle na osnowie rozpuszczalnikowej, gdyż w tej postaci lepiej miesza się z kolorowymi. Za to blado wypada w wydrukach tekstowych. Ten przydługi wstęp będzie potrzebny do zrozumienia istoty systemu druku wymyślonego dla Canona iP 5000, który jest próbą zbudowania modelu dobrego dla obu rodzajów prac.

Alchemia tuszów

Canon PIXMA iP 5000
Zaglądając pod maskę drukarki, zobaczymy pięć pojemników z atramentem. Oprócz żółtego, cyjanu i magenty są dwa czarne. Jeden pigmentowy do drukowania tekstu i drugi rozpuszczalnikowy, używany do wydruków kolorowych. W ciekawy sposób zastąpiono podwójne, stężone i rozpuszczone pojemniki z cyjanem i magentą. Zamiast podwójnych zbiorników mamy do tych barw dwie średnice dysz i dwie wielkości kropli. Większe wystrzeliwują pięcio-, a mniejsze - rekordowo małe krople jednopikolitrowe. Wyłącznie pięciopikolitrowe są krople pozostałych kolorów. Rekordowo małym kroplom może towarzyszyć równie rekordowa rozdzielczość, 2400 dpi w pionie i aż optymalizowane 9600 dpi w poziomie. Wydrukom tekstowym w czerni i atramentowi pigmentowemu musi wystarczać 600 dpi.

iP 5000, tak jak inne drukarki z serii PIXMA, można bez wstydu postawić w salonie. Dla nas ważniejsza będzie funkcjonalność niż nowy wystrój. Drukarka może stać nawet w ciasnym regale: gdyż oprócz górnego ma drugi podajnik papieru od frontu. Z tej samej strony jest komplet przycisków i gniazdko PictBridge do cyfrówki. Urządzenie ma dupleks i podajnik do płyt kompaktowych. Bez marginesu drukuje dwa rozmiary pocztówek, kartki A4 i nowy format wielkości karty kredytowej, przeznaczony specjalnie do wydruku zdjęć z komórek. Model ma sterowniki do systemów Windows i ostatnich wersji Mac OS. Zasadniczo łączy się z komputerem przez USB 2.0.

Tempo czy jakość

Canon PIXMA iP 5000
Drukarka jest szybka w pracach mniej wymagających, ale przy fotografiach ustępuje tempem swoim dwupikolitrowym modelom, iP 4000 i iP3000. W prostszych pracach relacja jest odwrotna. Sześć stron tekstu i trzy strony prostej grafiki na minutę to nieco szybciej od wspomnianych modeli. Fotografia A4 drukuje się cztery minuty w średniej i dziesięć minut w najwyższej jakości. Obracanie kartki w dupleksie przedłuża drukowanie strony o 13 sekund. Charakterystyczną cechą iP 5000 jest wyjątkowo duże osłabienie tempa w najlepszych trybach. Te skomplikowane relacje z podobnymi Canonami wynikają z nieco większej liczby dysz (384 na kolor), ale i mniejszych kropli.

Jakość druku fotografii jest bardzo dobra, jednak minimalnie, ale wyraźnie lepsza w trybie najwyższym. W rysowaniu szczegółów dorównuje, czasem przewyższa, ale w cieniowaniu kolorów ustępuje modelom najwyższej klasy, hp 8450, Epsonowi R800 czy ośmiokolorowemu Canonowi. Górę bierze bogatsza paleta kolorów, która rekompensuje zalety nieco większej kropli. Oczywiście nie ma problemu balansu szarości, a jakość tekstu jest bez zastrzeżeń.

produkt Canon PIXMA iP 5000

producent Canon,http://www.canon.pl

cena brutto 999 zł

konkurenci HP seria Photosmart, Epson R200, C86.

kontakt Canon,http://www.canon.pl

za:

Rekordowa rozdzielczość i wielkość kropli, podwójny zestaw czarnych tuszów, stylowy wystrój, podwójny podajnik papieru, dupleks, druk na CD i kartach kredytowych, wiele funkcji retuszerskich w sterowniku, szybki druk, niskie koszty eksploatacyjne.

przeciw:

Nie zastąpi najlepszych drukarek foto.