Canon odpowiada na rosnący popyt na cyfrówki

Z uwagi na rosnący popyt na światowym rynku koncern Canon zdecydował się zbudować kolejną fabrykę cyfrowych aparatów fotograficznych. Zakład stanie w Japonii - budowa rusza w styczniu 2009 r.

Nowa fabryka powstanie w mieście Nagasaki, położonym w zachodniej części Japonii. Zdolność produkcyjna zakładu ma wynieść 14 mln. egzemplarzy aparatów rocznie. Przewidywany czas budowy fabryki ma wynieść ok. 11 miesięcy (od stycznia do listopada 2009 r.) a produkcja ma ruszyć w grudniu przyszłego roku. W fabryce, w której znajdzie zatrudnienie ok. 1000 osób, będą wytwarzane zarówno aparaty kompaktowe jak i cyfrowe lustrzanki.

Inwestycje i nakłady, jakie Canon poniesie w związku z budową zakładu w ciągu najbliższych 2,5 roku mają wynieść ok. 163 miliony dolarów.

Canon, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę IDC, to czołowy wytwórca cyfrowych aparatów fotograficznych - pierwszą pozycję na liście największych producentów zajmuje od 2006 r. W roku 2007 firma sprzedała 24,5 mln. aparatów, co przekłada się na 19-procentowy udział w rynku. Największy konkurent - Sony - znalazł w ubiegłym roku ok. 20,9 mln. nabywców dla swoich urządzeń.

Jeszcze większy jest udział Canona w rynku aparatów DSLR. W 2007 r. wyniósł on 42,7 % (3,2 mln. sprzedanych urządzeń), należy jednak podkreślić, że w tym segmencie Canon ma bardzo silną konkurencję spod znaku Nikona (3 mln. sprzedanych lustrzanek w tym samym okresie).