Canon stworzył 120-megapikselową matrycę CMOS

Canon opracował nową matrycę z rekordowym, jak na swoje rozmiary, 120-megapikselowym sensorem. Do tej pory inżynierom firmy udało się osiągnąć tylko połowę tego wyniku.

Nowy sensor został stworzony w układzie CMOS. Jest on w stanie uchwycić i zapisać obraz w rozdzielczości 13,280 na 9,184 pikseli. Pozwalałoby to np. na korzystanie z 7-krotnego zoomu cyfrowego ciągle zachowując zadowalające rozmiary wykonywanej fotografii. Nowa matryca została stworzona w używanym przez Canona formacie APS-H - 28,7 na 19 milimetrów.

Niestety nie należy się spodziewać szybkiego wdrożenia produktu. Jednym z większych problemów przy wykorzystywaniu takiej matrycy w dzisiejszych aparatach cyfrowych jest bardzo duży rozmiar obrazu. Obecnie produkowane urządzenia mogłyby także nie poradzić sobie z przetworzeniem zdjęcia w formacie RAW.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 24.10.2021]

Inżynierowie Canona będą jednak pracować dalej nad swoim rekordowym dziełem. Prawdopodobnie szybciej uda się ją wdrożyć w celach nagrywania wideo. Matryca umożliwia nagrywanie filmów Full-HD wykorzystując 1/16 obszaru sensora.