Canon stworzył największa matrycę CMOS na świecie

Po zeszłotygodniowej prezentacji 120-megapikselowej matrycy, Canon znów chwali się wyczynem z dziedziny fotografii cyfrowej. Tym razem inżynierowie firmy stworzyli największa matrycę typu CMOS na świecie.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o stworzeniu przez Canona 120-megapikselowej matrycy. Sensor ten jest w stanie uchwycić i zapisać obraz w rozdzielczości 13,280 na 9,184 pikseli, a całość ma wymiary w standardzie APS-H - 28,7 na 19 milimetrów.

Tym razem inżynierowie firmy pochwalili się innym osiągnięciem - największą na świecie matrycą typu CMOS. Gigant Canona ma wymiary 205 na 205 milimetrów i jest czterdziestokrotnie większy od największej tego typu matrycy stosowanej komercyjnie.

Główną zaletą gigantycznej matrycy jest możliwość wykonywania jasnych zdjęć przy dużo mniejszym oświetleniu niż w przypadku standardowych sensorów. Canon chwali się, że wymaga ona jedynie 1/100 oświetlenia potrzebnego topowym lustrzankom. Dzięki temu nową matrycę będzie można wykorzystać do dużo dokładniejszej obserwacji nocnych zjawisk.