Canon wkracza na rynek wyświetlaczy

Już niedługo na rynku wyświetlaczy pojawi się nowy gracz, mogący poważnie zagrozić pozycji takich gigantów jak Matsushita Electric Industrial czy Samsung Eletronics. Firmy Canon i Toshiba poinformowały bowiem oficjalnie, że z końcem 2007 roku rozpoczną produkcję ekranów wykorzystujących technologię SED.

Canon i Toshiba od pewnego czasu rozwijają nową generację paneli, które - jak twierdzą przedstawiciele firm - są cieńsze i mniej "pazerne" na energię od obecnych wyświetlaczy plazmowych i LCD. Bazują one na technologii o nazwie surface-conduction electron-emitter display (w skrócie SED), która łączy w sobie najlepsze cechy monitorów CRT (wysoki kontrast, szybki czas reakcji i ostrość) oraz nowoczesnych ekranów PDP i LCD (wielkość, niewielka grubość).

Produkcja nowych paneli ma się rozpocząć z końcem przyszłego roku i, jak się oczekuje, ruszy pełną parą na początku roku 2008. Spółka liczy na duży sukces tym bardziej, że w rozwój nowej technologii zainwestowała 1,7 miliarda dolarów.

Na razie trudno przewidzieć, czy nowe panele będą się cieszyły dużą popularnością. Pewne wydaje się jednak to, że będą one miały spory wpływ na politykę cenową czołowych producentów wyświetlaczy.