Canonical i nowy serwis dla programistów

Canonical stworzył własny serwis dla deweloperów. Programiści z całego świata będą mieli okazję współpracować z twórcami Ubuntu i mieć możliwość publikacji swoich własnych pakietów.

PPA, czyli Launchpad Personal Package Archive to internetowy system wymiany danych i publikacji oprogramowania projektu Ubuntu. Pozwala on na swobodną współpracę miedzy całym społeczeństwem open source, włączając w to samych twórców dystrybucji. Każdy zarejestrowany użytkownik ma do dyspozycji 1 GB na własne pakiety, które są automatycznie publikowane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W tej chwili jednak wspierane przez system są jedynie pakiety .DEB. Nie jest wykluczone, iż wkrótce sytuacja ta może się zmienić.

Christian Robottom Reis, jeden z twórców idei PPA stwierdził: "Wielu twórców oprogramowania chce modyfikować istniejące już pakiety, bądź tworzyć całkowicie nowe aplikacje. Serwis PPA pozwala każdemu na publikację swoich prac bez jakichkolwiek uprawnień oficjalnego dewelopera projektu Ubuntu. Jest to wielka innowacja w społeczeństwie wolnego oprogramowania. Mamy nadzieję, że PPA ułatwi deweloperom testowanie oraz ulepszanie swoich pomysłów poprzez współpracę z resztą użytkowników"

Adres serwisu PPA.


Zobacz również