Canonical kończy wsparcie dla Kubuntu

Kubuntu to dystrybucja Linuksa wykorzystująca środowisko KDE i bazująca na systemie Ubuntu, którego twórcą jest Canonical. Do tej pory firma ta wspierała prace nad tym wariantem swojego systemu, ale po ukazaniu się wersji 12.04 jego zespół będzie zdany na siebie.

Kubuntu

Informację o zakończenia wsparcia Canonical podał Jonathan Riddell, który jest pracownikiem tej firmy i jednocześnie szefem zespołu zajmującego się Kubuntu. Po ukazaniu się systemu w wersji 12.04, Kubuntu będzie traktowane tak jak inne warianty systemy np. Xubuntu i Lubuntu, co oznacza brak specjalnego traktowania i finansowania.

Riddell mówi, że decyzja Canonical jest rozczarowująca, ale również rozsądna pod względem biznesowym. Kubuntu, mimo starań całego zespołu, nigdy nie stał się sukcesem finansowym, choć zbudował wokół siebie pokaźną społeczność i jest jedną z bardziej cenionych dystrybucji opartych na środowisku graficznym KDE (K Desktop Environment).

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Zespół pracujący nad Kubuntu będzie teraz musiał wziąć na siebie więcej obowiązków niż dotychczas, bo Riddell nie może już poświęcać im czasu w swoich godzinach pracy. Mówi on, że jeśli Kubuntu ma nadal funkcjonować, to ludzie muszą bardziej zaangażować się w proces jego powstawania i wydawania.

Inne dystrybucje jakoś sobie radzą, więc jeśli społeczności Kubuntu naprawdę zależy na tym systemie, to pewnie i on jakoś przetrwa bez wsparcia Canonical, które postanowiło skupić się wyłącznie na Ubuntu. System ten stracił ostatnio nieco na popularności, ale plany przed nim są bardzo ciekawe, a dotyczą nie tylko pecetów, ale także tabletów oraz telewizorów.