Canopus DVRaptor RT2

Produkty firmy Canopus cieszą się wśród wielu użytkowników zasłużonym uznaniem. Opinia taka wynika nie tylko z ich dużych możliwości, ale również wysokiej jakości, stabilności, komfortu pracy oraz przystępnej ceny.

Produkty firmy Canopus cieszą się wśród wielu użytkowników zasłużonym uznaniem. Opinia taka wynika nie tylko z ich dużych możliwości, ale również wysokiej jakości, stabilności, komfortu pracy oraz przystępnej ceny.

Canopus DVRaptor RT2

W porównaniu z poprzednią wersją nowy DVRaptor RT2 został gruntownie zmodernizowany. Od strony sprzętowej najistotniejszą zmianą jest umieszczenie na karcie układu sprzętowego kodeka DV. Dzięki temu karta uzyskała możliwość realizacji efektów w czasie rzeczywistym nie tylko na jej wyjściach analogowych, ale również cyfrowych. Ponadto nowe sterowniki i oprogramowanie znacząco zwiększyły możliwości karty, jednocześnie zbliżając opisywanego Raptora do flagowej karty Canopusa, jaką jest DVStorm 2. Wymagania sprzętowe DVRaptora RT2 są typowe dla większości tego typu kart. Co bardzo istotne, dzięki zastosowaniu skalowalnej architektury, przy zwiększającej się mocy obliczeniowej naszego komputera rosną również możliwości Raptora.

Canopus DVRaptor RT2

Konwerter ADVC-50 można umieścić w miejscu napędu 5,25 cala.

Od strony oprogramowania karta w opisywanej wersji została uzupełniona nowym oprogramowaniem, znanym już użytkownikom karty DVStorm 2. Nowy Raptor zawiera sterowniki wyłącznie dla systemów Windows 2000 i XP. Do znanych z wcześniejszych wersji Raptora nieco już archaicznych programów narzędziowych EzEdit, EzVideo, EzAudio, dodano nowy DVCapture. Jest to program służący do przechwytywania sekwencji wideo, który zapewnia długo oczekiwaną możliwość łatwego przechwytywania ze skanowaniem taśmy oraz dodatkowo oferującego unikatową możliwość jednoczesnego przechwytywania materiału wideo z 3 niezależnych źródeł wideo. Ponieważ Raptora wyposażono w jedno złącze DV, to aby skorzystać z tej możliwości, należy mieć zainstalowany w komputerze dodatkowy kontroler IEEE-1394 OHCI z dwoma złączami DV. W wersji podstawowej otrzymujemy również znane pakiety efektów Xplode Basics oraz 3DRT.

Canopus DVRaptor RT2

"Czerwone linie" nad osią czasu sugerują konieczność przeliczeń, jednak w przypadku DVRaptora RT2 nie jest to konieczne.

Dzięki dodatkowej opcji PowerTools można rozszerzyć możliwości karty o nowe efekty 3DRT II oraz szereg filtrów obrazu, w tym m.in. balansu bieli i czerni. Szczególnie ciekawe efekty oferuje filtr 3D PiP, służący do tworzenia efektów "obraz w obrazie" zarówno 2D, jak i 3D. Do eksportu z kompresją MPEG-1 i 2 możemy skorzystać z całkiem przyzwoitej pod względem szybkości i jakości wtyczki SoftEncoder. Cennym dodatkiem dla użytkowników tworzących własne płyty wideo w formacie VCD/SVCD/DVD jest program do authhoringu CD/DVD DVDWorkshop 1.2 SE firmy Ulead Systems. Warto dodać, że wersja SE możliwościami niewiele ustępuje wersji pełnej, a ograniczenia związane są głównie z dołączonymi predefiniowanymi wzorami menu oraz ograniczeniem ilości możliwych do ustawienia rozdziałów dla poszczególnego tytułu z 99 do 20.

Canopus DVRaptor RT2

DVDWorkshop 1.2 SE ułatwi wykonanie authoringu CD/DVD.

DVRaptor RT2 oferuje możliwość jednoczesnego korzystania z 3 strumieni wideo, 30 warstw grafiki i napisów oraz szeregu efektów przejść 2D/3D, np. odwijane kartki, transformacje obrazu w bryły geometryczne, rozmaite przenikania, kurtynki, rozbudowane filtry obrazu, np. rozmycia, wyostrzenia, efekt płaskorzeźby, starego filmu, filtry dźwięku, doskonale działające klucze luma i chroma, rozbudowane korekcje koloru z programowym oscyloskopem i wektoroskopem, zwolnienia i przyśpieszenia tempa odtwarzania i to wszystko realizowane w czasie rzeczywistym. Na uwagę zasługuje szybki i dobry jakościowo kodek DV oraz scrubbing po osi czasu. Doskonale działają klawisze JKL, umożliwiające szybkie odtwarzanie materiału zarówno do przodu, jak i do tyłu wraz z odsłuchem dźwięku. Niestety, dołączany program EzEdit zupełnie nie korzysta z potencjału karty. Aby skorzystać z wszystkich wcześniej wymienionych możliwości, należy użyć programu Adobe Premiere. Ponieważ DVRaptor RT2 nie jest sprzedawany razem z tym programem, należy go kupić osobno. Na szczęście dystrybutor oferuje zakup karty wraz z tym programem w stosunkowo przystępnej cenie. Dostarczona do testu karta zawierała Adobe Premiere 6.5, natomiast w chwili czytania tego testu powinna być już dostępna wersja z Adobe Premiere Pro. Anonsowana jest również wersja DVRaptor RT2 max wyposażona w nowe oprogramowanie do edycji firmy Canopus o nazwie Edius LE, który według producenta oferuje możliwości porównywalne z produktem firmy Adobe.

Canopus DVRaptor RT2

Przykład korekcji kolorów z wykorzystaniem oscyloskopu i wektoroskopu.

DVRaptor RT2 dostępny jest w kilku rozmaitych wariantach, dzięki czemu użytkownik może wybrać wersję najbardziej odpowiednią do swoich potrzeb. Oprócz wersji podstawowej użytkowników, którzy potrzebują możliwości przechwytywania ze sprzętu analogowego, może zainteresować wersja z konwerterem analogowo-cyfrowym ADVC-50, udostępniającym wejścia analogowe.

produkt: Canopus DVRaptor RT2

producent: Canopus Corporation,http://www.canopus.com

cena brutto: 2200 zł (wersja Stand.); 3000 zł (z ADVC-50 i PowerTools)

konkurenci: Matrox RT.X10

kontakt: Beiks,http://www.beiks.com.pl ,http://www.canopus.pl

Za:

Efekty RT realizowane zarówno na wyjściach analogowych, jak i cyfrowych, wysoka jakość i szybkość kodeka DV, dopracowane sterowniki i oprogramowanie.

Przeciw:

Brak polskiej dokumentacji, brak obsługi DVRaptora RT2 jako kontrolera IEEE-1394 OHCI.