Canvas 9.0

Bitmapa, wektor, ładne PDF-y i wiele innych nowych funkcji. Wszystko w nowej wersji Canvasa.


Bitmapa, wektor, ładne PDF-y i wiele innych nowych funkcji. Wszystko w nowej wersji Canvasa.

Canvas 9.0

Dobry, ale mógłby być lepszy... Canvas oferuje wiele narzędzi do edycji obrazów bitmapowych, ale jednocześnie do obiektów wektorowych - w Photoshopie można tylko o tym pomarzyć. Ale jednak Photoshop jest dokładniejszy i głębszy

Dla artystów grafików, którzy mają już dość Adobe Illustratora czy Macromedia FreeHanda, pojawiła się kolejna alternatywa autorstwa ACD Systems. Canvas to bardzo miły i, w porównaniu z ilością oferowanych funkcji, całkiem niedrogi program. I chociaż raczej nie pobije wielu innych profesjonalnych programów graficznych, ma parę funkcji, które mogą oczarować.

Canvas jest zintegrowanym pakietem graficznym, który oprócz funkcji edycji wektorowych obiektów umożliwia także przetwarzanie plików bitmapowych. Ma też łatwo dostępne funkcje kontroli layoutu strony, animacje na potrzeby stron internetowych i inne narzędzia. I co może wydawać się ciekawe, wszystkie te narzędzia, plus parę zaawansowanych funkcji CAD, naukowych oraz obrazowania map GIS zostały umieszczone w jednym interfejsie.

Generalnie można odnieść wrażenie, że Canvas potrafi prawie wszystko, problem jednak w tym, że tylko niektóre z tych rzeczy robi bardzo dobrze. Wydaje się, że producent, firma ACD, stara się zrobić z Canvasa program bardziej naukowo-techniczny niż artystyczny.

Wszystko w jednym

Canvas jest dobrym programem dla wolnych strzelców z małym budżetem. Ma w sobie funkcjonalność QuarkXPressa, Macromedii FreeHanda i FireWorksa oraz Adobe Photoshopa - wszystko wrzucone w jeden interfejs, nie ma konieczności przełączania się między różnymi aplikacjami i po kolei otwierania w nich tego samego pliku. Najbliższym konkurentem Canvasa jest pakiet CorelDraw, ale nawet on nie ma takiego zakresu możliwości jak Canvas.

Unikalną rzeczą w Canvasie jest też możliwość jednoczesnej pracy w grafice bitmapowej i wektorowej. Wciąż robią wrażenie, zaprezentowane w wersji 7.0 funkcje SpriteLayer i SpriteEffects, dzięki którym można efekty dostępne do tej pory dla obrazów bitmapowych nakładać na obiekty wektorowe. Dodatkowo bardzo przydatna możliwość dodania przezroczystości do bitmap z warstwami i do obiektów wektorowych stwarza zupełnie inne schematy myślenia i pracy. Canvas zawsze miał problemy z dwiema rzeczami - oferował zbyt małe wsparcie użytkownikom, kiedy go potrzebowali, a także miał zbyt niezgrabny interfejs. W wersji 8.0 poprawiono parę z tych rzeczy, dodano automatycznie przyciągające się palety w pasku narzędzi i dodatkowe, wysuwane okna narzędziowe. Niektóre usprawnienia zastosowano również w Photoshopie, co świadczy o ich przydatności. W wersji 8.0 narzędzia jeszcze usprawniono i to z dużym sukcesem. Pasek z wysuwanymi oknami może być umieszczany na dowolnym brzegu ekranu, same okna mogą też być wyciągane na środek. Trzeba przyznać, że z narzędziem tym pracuje się teraz o wiele przyjemniej, zwiększyła się też szybkość pracy i wydajność.

Canvas 9.0

Eksport PDF Canvas nie tylko robi ładne PDF-y, zapisuje także style do ich późniejszego użycia.

Widoczne są także inne usprawnienia interfejsu, chociaż może nie aż tak rewolucyjne, jak ACD sugeruje. Miłe jest umieszczenie w jednym oknie z zakładkami palet Pen, Ink, Arrow i Dash, ale nie jest to aż tak wielka zmiana, jak wskazuje na to marketing ACD.

Pomijając uszczypliwe uwagi dotyczące interfejsu, w wersji 8.0 wprowadzono parę ważnych zmian dla grafików. Automatyczne usuwanie czerwonych oczu działa bardzo sprawnie, podobnie jak funkcja wygładzania wielokątów (Smooth Polygon).

Canvas 9.0

Funkcje obsługi plików PDF zapierają oddech. Możesz importować, edytować, eksportować PDF-y bez skazy, a nawet zachowywać ich przezroczystość. Ustawienia PDF-ów mogą być zachowywane, funkcja ta działa o wiele lepiej niż w QuarkXPressie.

Także drukarki bez problemu mogą drukować PDF-y bezpośrednio z Canvasa. Dostępne są także wszystkie opcje kolorów, np. Pantone.

Canvas techniczny

ACD w technicznej części wersji 9.0 programu Canvas zrobił ogromny postęp. Teraz już nie jest to skromna aplikacja, która nie mogła stawać w szranki z Illustratorem czy FreeHandem.Rozbudowane funkcje obliczeniowe i 64-bitowy system współrzędnych to cechy, które do tej pory spotykane były w zaawansowanych systemach do projektowania rakiet nuklearnych.