Canvas X

Canvas został stworzony na początku lat 90. jako program do tworzenia ilustracji technicznych, który miał obsługiwać między innymi projekty CAD. W miarę upływu czasu dodawano do niego nowe funkcje służące do obsługi grafiki wektorowej i bitmapowej oraz do tworzenia wielostronicowych projektów.


Canvas został stworzony na początku lat 90. jako program do tworzenia ilustracji technicznych, który miał obsługiwać między innymi projekty CAD. W miarę upływu czasu dodawano do niego nowe funkcje służące do obsługi grafiki wektorowej i bitmapowej oraz do tworzenia wielostronicowych projektów.

Obecnie są dostępne odmienne wersje programu przeznaczone dla różnych nisz rynkowych. Można zakupić na przykład wersję służącą do obrazowania technicznego i naukowego, a także wersję z obsługą GIS+.

Canvas X

Pełny zestaw narzędzi DTP i typograficznych obejmuje także podgląd czcionek.

Dwa lata temu producent Canvasa, firma Deneba, została przejęta przez znanego producenta oprogramowania ACD System. Nowy właściciel postanowił rozwijać tę ciekawą aplikację, czego wynikiem jest nowy Canvas X.

W nowej wersji położono nacisk przede wszystkim na ulepszenie przepływu pracy. Canvas może obecnie importować ponad 80 formatów graficznych, co oznacza, że nie trzeba już korzystać z wielu konwerterów do otwarcia grafiki w nietypowym formacie. Wiele osób ucieszy znacznie ulepszona obsługa formatu DXF/DWG, która zapewnia zachowanie maksymalnej dokładności obrazu podczas importowania plików AutoCAD-a - nawet w przypadku rysunków 3D rzutowanych na dwuwymiarowy obszar roboczy Canvasa X.

Warto zwrócić uwagę na nowe funkcje pracy grupowej, które obejmują dodawanie adnotacji i oznaczanie projektów z użyciem szerokiej gamy kolorów. Użytkownicy mogą tworzyć i rozsyłać zaszyfrowane pliki PDF z ochroną-hasłem, aby kontrolować ich wyświetlanie, edycję lub drukowanie.

Canvas X

Narzędzie Envelope w Canvasie X jest lepsze niż w Photoshopie CS 2.

Canvas X w systemie Mac OS X uruchamia się szybko i działa bardzo wydajnie. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć jego pracę, można przekształcić duże obiekty w ich przybliżenia o niskiej rozdzielczości.

Doskonały interfejs użytkownika przedstawia wiele przydatnych informacji, które są odświeżane w czasie rzeczywistym. Warto również wspomnieć o przydatnym "asystencie" kontekstowym, który pomaga w wykonaniu niektórych zadań.

Jednak najwięcej korzyści czerpią użytkownicy Windows, którzy w dokumentach Canvasa X mogą osadzać kontrolki ActiveX. Z kolei specjalny sterownik o nazwie Canvas Print Driver for Windows umożliwia "drukowanie" dowolnego typu obrazu do dokumentu Canvasa.

SpriteEffects

Rozbudowany zestaw narzędzi wektorowych przypomina bardzo te, które są dostępne w programach Illustrator i FreeHand. Za pomocą funkcji SpriteEffects można tworzyć efekty przezroczystości, a także specjalne "lupy", które przedstawiają powiększony obraz fragmentu obrazu.

Canvas X

Również narzędzia do tworzenia układu strony powinny wyglądać znajomo dla użytkownika dowolnego programu DTP z obsługą ramek. Dostępne są szablony, prowadnice, funkcje przepływu tekstu między kolumnami, pełne funkcje kontroli typograficznej, a także narzędzia do zarządzania kolorem. W pakiecie można znaleźć rozbudowany zestaw szablonów dla różnych typów dokumentów, natomiast w bibliotece znajduje się przydatny zbiór symboli do tworzenia przepływów.

Canvas X zapewnia także bogaty zestaw narzędzi do edycji obrazków, filtrów, różnego rodzaju efektów i zniekształceń. Przydatny będzie również automatyczny tracer.

Kupić, nie kupić

Canvas X jest bardzo dobrym programem dla wszystkich osób, które często tworzą ilustracje techniczne na podstawie obrazów w różnych formatach. Ponadto jest to dość uniwersalne narzędzie do podstawowego składu i edycji grafiki, a jego cena jest znacząco niższa niż cena QuarkXPressa lub pakietu Adobe CS 2.

produkt: Canvas X

producent: ACD Systems

cena brutto: 350 USD

konkurenci: Adobe Illustrator, Corel Draw

kontakt:http://www.deneba.com

za:

Profesjonalny program do tworzenia ilustracji technicznych, składu i edycji grafiki; rozbudowany zestaw narzędzi; import i eksport praktycznie dowolnego formatu grafiki.

przeciw:

Interfejs użytkownika jest bardzo wygodny, ale może wydawać się skomplikowany dla użytkowników Illustratora lub FreeHanda; użytkownikom Macintosha może brakować niektórych funkcji dostępnych w systemie Windows.