CaptionTube - łatwe dodawanie napisów do filmów

CaptionTube jest nową usługą Google, która umożliwia tworzenie napisów do filmów opublikowanych w YouTube. Działa szybko, jest wygodna w użyciu i nie wymaga uruchamiania żadnych dodatkowych programów poza przeglądarką internetową.

Informacje: captiontube.appspot.com Cena: bezpłatny Ocena: 6,6

Oczywistą zaletą wynikającą z dodania napisów jest możliwość przetłumaczenia dialogów dla osób nieznających danego języka. Ale jest jeszcze druga zaleta, kto wie czy nie ważniejsza: napisy bardzo ułatwiają wyszukiwanie filmów w YouTube.

Zobacz również:

  • Najbardziej żenujące filmy i seriale na Netfliksie. Tych produkcji nie dotykaj nawet patykiem

Ekran edycji jest podzielony na dwie części: po lewej znajduje się podgląd filmu, po prawej panel z opcjami. Do wyboru są dwa widoki napisów: na linii czasu (standardowy) oraz w formie listy. Aby dodać napis do aktualnie odtwarzanego momentu filmu, kliknij przycisk Add Caption. Natychmiast na jego miejscu pojawi się pole Caption Start Time, w którym zostanie automatycznie wstawiony czas rozpoczęcia wyświetlania tego konkretnego napisu. Czas ten, wyrażony w minutach, sekundach i tysięcznych sekundy, możesz oczywiście dowolnie zmieniać, aby uzyskać jak najlepszą synchronizację. W następnym kroku wpisz tekst napisu (w polu Caption Text). W momencie, gdy napis powinien zniknąć z ekranu, klikasz przycisk znajdujący się po prawej stronie pola Caption Duration. Spowoduje to automatyczne wstawienie do tego pola czasu trwania napisu - tę wartość również możesz dowolnie modyfikować. Aby zapisać napis, kliknij przycisk Save Caption.

CaptionTube - łatwe dodawanie napisów do filmów

Prosty interfejs, łatwa obsługa - to główne cechy nowej usługi Google.

Postępując w ten sposób utworzysz w końcu kompletną ścieżkę z napisami dla całego filmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć wiele takich ścieżek i tym samym przygotować kilka wersji językowych napisów.

Gotowe napisy możesz wyeksportować, czyli pobrać na własny komputer, a następnie, po zalogowaniu się do YouTube, dodać (zaimportować) je do swojego filmu. Niby to proste, jednak twórcy usługi mogliby pomyśleć o lepszej integracji CaptionTube z kontem w YouTube, tak aby dodawanie napisów nie wymagało mozolnego eksportowania i importowania.

W porównaniu z tradycyjnymi aplikacjami do tworzenia napisów CaptionTube nie wypada najgorzej, chociaż brakuje mu kilku przydatnych opcji, jak np. import napisów, przesuwanie ich o określoną wartość czasu i klatek czy możliwość przeszukiwania napisów. Z drugiej strony raczej nie należy się spodziewać, że usługa będzie rywalizowała z programami działającymi offline. To prostsze narzędzie dla mniej wymagających użytkowników, którzy chcą np. szybko utworzyć napisy do rodzinnego filmu umieszczonego na YouTube. W tej sytuacji możliwość szybkiego opanowania obsługi i łatwość używania stają się najważniejszymi zaletami CaptionTube. Szkoda tylko, że usługa jest dostępna tylko po angielsku.

Plusy:

  • łatwa obsługa
  • szybki import filmów z YouTube
  • możliwość jednoczesnej edycji kilku ścieżek z napisami

Minusy:

  • mała liczba funkcji
  • brak polskiej wersji językowej
  • niedostateczna integracja z kontem YouTube

Podsumowanie: dzięki CaptionTube szybko i bez konieczności instalowania specjalistycznego oprogramowania dodasz napisy do własnych filmów opublikowanych w YouTube.