Capture NX, View Pro, Pictmotion - nowe aplikacje Nikona

Już wkrótce w ofercie Nikona pojawią się trzy nowe narzędzia służące do współpracy z aparatami cyfrowymi tej firmy.

Pierwsza z nich, Capture NX to następca znanego już Capture 4, służącego do obróbki plików RAW w autorskim formacie Nikona o nazwie NEF. W najnowszej wersji będziemy mogli dodatkowo edytować zdjęcia JPEG i TIFF, niezależnie od aparatu cyfrowego, jakim zostały wykonane. Kolejną innowacją jest technologia o nazwie "U Point", która zakłada stosowanie specjalnych punktów kontrolnych, a następnie wybór określonych fragmentów zdjęcia do obróbki za pomocą suwaków odpowiadających za różne parametry. W Capture NX usprawniono przeglądarkę zdjęć, prace edycyjne na większej liczbie plików, system redukcji szumów oraz zarządzanie kolorami.

Kolejna nowość to Nikon View Pro, czyli następna wersja PictureProject, a wcześniej Nikon View. Program ma oferować szybkie przeglądanie, katalogowanie, edytowanie plików JPEG, TIFF i NEF oraz opisywanie w standardzie IPTC. Nikon View Pro ma dodatkowo posiadać wbudowany moduł przesyłania zdjęć na serwer FTP.

Najbardziej rozrywkowa propozycja Nikona to Pictmotion, którego zadaniem będzie tworzenie prezentacji, pokazów slajdów z towarzyszeniem muzyki. Co ciekawe, będzie to możliwe jeszcze z poziomu aparatu cyfrowego. Prezentacje mogą się składać z maksymalnie 30 zdjęć. Będzie można je pobrać z aparatu i zapisać na nośniku CD lub obejrzeć na telewizorze poprzez podłączenie do niego aparatu.

Więcej informacji: Nikon