Carmack: konsole będą starzeć się szybciej

O konsolach do gier mówi się, że nie starzeją się tak szybko jak komputery PC - i dlatego opłaca się je kupować. Jednak człowiek-legenda w branży, John Carmack, wysuwa twierdzenie przeciwne: konsole obecnej generacji zestarzeją się znacznie szybciej niż się wydaje i ich producentom, i właścicielom.

Sony uważa, PlayStation 3 (premiera: 11.2006) pozostanie na rynku przez 10 lat. Microsoft ma nadzieję, że Xbox 360 (premiera: 11.2005) wytrzyma dłużej niż jego poprzednik, który w sklepach obecny był przez 4 lata.

Tymczasem w trakcie konferencji QuakeCon 2008 Carmack zasugerował, że czas życia konsoli się skróci ze względu na dużą konkurencję wśród producentów. Nie ma też szans, by - jak postulują niektórzy - współczesne tytuły na konsole żyły na rynku aż 8 lat.

id Software pracuje obecnie nad grą Rage dla Xboksa 360 i PlayStation 3, a Carmack ma nadzieję, że firma zdąży ją ukończyć i wprowadzić do sprzedaży w takim momencie, by jeszcze na niej zarobić.

Biorąc pod uwagę poziom wysoki zaawansowania prac nad tytułem, można zaryzykować twierdzenie, iż zdaniem Carmacka nowe wersje konsoli pojawią się już między 2010 a 2012 rokiem. To zaledwie 5-7 lat po premierze urządzenia Microsoftu oraz 4-6 lat od momentu wejścia na rynek sprzętu Sony (szacunki autora).

Dodatkowe informacje: "John Carmack's QuakeCon Keynote" (w języku angielskim)