Carrara 5 - nowa broń w trójwymiarowej wojnie

Amatorzy trójwymiarowego projektowania, modelowania i renderingu otrzymują do rąk kolejne narzędzie. Tym razem jest to najnowsza, piąta, wersja aplikacji Carrara, sygnowanej marką firmy Eovia. Wśród nowości w programie znalazły się m.in. odnowiony i przebudowany interfejs użytkownika, nowy edytor graficzny z bezpośrednim dostępem do narzędzi animacyjnych, poprawiony modeler wierzchołków (oparty na oprogramowaniu Eovia Hexagon) oraz usprawnienia w mechanizmie renderowania grafiki, w tym dodanie opcji tzw. rozpraszania podpowierzchniowego.

Piąta odsłona Carrary oferuje także inne nowości, które można zaliczyć do kilku kategorii. Jeżeli chodzi o poprawę możliwości renderingu, poza wspomnianym już rozpraszaniem podpowierzchniowym (ang. subsurface scattering), program wyposażono także w szader Ambient Occlusion (używany do symulacji oświetlenia otoczenia), opcje mapowania przemieszczeń (displacement mapping), możliwość tworzenia realistycznych refleksów powierzchniowych i dodawania efektów oświetlenia anizotropowego.

Skrócono również czas renderingu animacji, dzięki optymalizacji systemu tworzenia animacji typu "fly through", w której kamera porusza się swobodnie wzdłuż ścieżki ruchu (nowa Carrara nie nakazuje już procesorowi komputera przeliczać efektów oświetlenia w każdej ścieżce animacji). Nowy generator cząstek w Carrarze umożliwia dodawanie efektów kropli cieczy, a replikator oraz replikator powierzchni umożliwiają szybsze kopiowanie obiektów i rozmieszczanie ich w ramach jednego projektu.

W zakresie projektowania wielokątów (wierzchołków) w programie umieszczono m.in. nowe narzędzia selekcji (zaznaczania) obiektów, manipulatory 3D oraz efekty wygładzania (zagęszczania powierzchni).

Wymagania systemowe:

Windows

System operacyjny: 2000/XP/ME (zalecany 2000/XP)

Procesor: Pentium II 300 MHz (zalecany Pentium 4 1,5 GHz )

Pamięć: 128 MB RAM (zalecane 512 MB)

Monitor: kolorowy 16-bit (zalecany 24-bit)

300 MB wolnego miejsca na dysku

akcelerator graficzny 3D OpenGL

Mac OS

System operacyjny: Mac OS X 10.1 (zalecany 10.4)

Procesor: Power Macintosh G3 266 MHz (zalecany G5 2 GHz)

Pamięć: 128 MB RAM (zalecane 512 MB)

Monitor: kolorowy 16-bit (zalecany 24-bit)

300 MB wolnego miejsca na dysku

akcelerator graficzny 3D OpenGL

W sprzedaży program Carrara 5 znajdzie się najprawdopodobniej w grudniu tego roku. Dostępny będzie w dwóch edycjach, standardowej, wycenionej na 249 USD oraz Pro, kosztującej 549 USD.

Więcej informacji: Eovia