Carsharing, czyli auto na minuty

W ciągu ostatniego roku na parkingach i ulicach dużych miast pojawiły się setki samochodów wypożyczanych na minuty. Carsharing to usługa pozwalająca mieszkańcom aglomeracji na wygodne przemieszczanie się samochodem bez potrzeby posiadania własnego pojazdu. Podpowiadamy, jak działa carsharing i jakie korzyści przynosi.


Carsharing to idea wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Została ona przekształcona w usługę przypominającą wypożyczalnię samochodów. Jednakże model biznesowy jest oparty na bardzo krótkim okresie najmu, określanym nawet w minutach. Rozwiązanie przyjęło się w dużych miastach, w których utrzymanie własnego samochodu jest problematyczne, a transport między kluczowymi lokalizacjami nie zajmuje wiele czasu. Wbrew pozorom carsharing nie jest czymś nowym. Pierwszy system oparty na stosowanych dziś rozwiązaniach powstał we Francji we wczesnych latach 70. poprzedniego stulecia. Niestety, w tamtych czasach koncepcja była trudna do zrealizowania, a inicjatywa przetrwała na rynku zaledwie przez dwa lata. Model, który nie przyjął się w przypadku aut, zaczął rewelacyjnie rozwijać się w świecie rowerów.

Również w Polsce systemy rowerów miejskich niejako przygotowały grunt pod carsharing. Obecny kształt usług carsharingowych zaczął się formować po roku 2000. Obecnie w Europie jest około 6 mln użytkowników korzystających z aut na minuty, z czego 1,7 mln w samych Niemczech. Jeszcze w 2017 roku w Polsce było blisko 2000 samochodów na wynajem. Można szacować, że korzysta z nich kilkanaście tysięcy osób. To nadal mało na tle zachodniej Europy, ale sytuacja dynamicznie się rozwija, czego dowody widać na ulicach.

Carsharing. Samochód ze smartfona

Sprawne działanie usług carsharingowych stało się możliwe dzięki popularyzacji smartfonów. Wszystkie dostępne w Polsce systemy są powiązane z dedykowanymi aplikacjami. Dzięki nim użytkownik może odnaleźć i zarezerwować auto znajdujące się w najbliższej okolicy. Miejsca postoju wolnych pojazdów są wyświetlane na mapce z GPS. Klikając wybrany znacznik, można zarezerwować samochód. Rezerwacja jest aktywna od kilku do kilkunastu minut w zależności od usługodawcy. Mapa GPS pozwala również na zorientowanie się w zasięgu obszaru obsługiwanego przez danego usługodawcę. Niestety, auto z carsharingu musimy pozostawić wewnątrz takiego obszaru, aby przyszli użytkownicy mieli do niego wygodny dostęp.

Carsharing, czyli auto na minuty

Wszystkie usługi carsharingowe w Polsce wymagają skorzystania z aplikacji na urządzenia mobilne. Oprogramowanie jest zazwyczaj intuicyjne. Na ilustracji aplikacja z usługi easyshare.

Także otwieranie aut odbywa się z poziomu aplikacji. Po wejściu do pojazdu użytkownik ma zazwyczaj kilka darmowych minut na ustawienie fotela i lusterek czy zapakowanie bagażu. Większość samochodów jest wyposażona w wygodne uchwyty na smartfon i ładowarki. Oprogramowanie poinformuje użytkownika o naliczonych należnościach. Oczywiście opłaty są również uiszczane z poziomu urządzenia mobilnego. Większość firm oferuje płatności za pośrednictwem karty płatniczej. Niektóre umożliwiają również skorzystanie z systemu przedpłat.