Casio V-T500 - pierwszy tablet do zastosowań biznesowych

Firma Casio, której przenośne terminale cieszą się powodzeniem już od 20 lat, zaprezentowała swój pierwszy tablet, a zarazem pierwsze urządzenie tego typu zaprojektowane z myślą o użytkownikach profesjonalnych i korporacjach.

Największą zaletą V-T500, a zarazem głównym aspektem, na który położyli największy nacisk jego projektanci, jest bezpieczeństwo danych zgromadzonych wewnątrz tabletu. Zagubiony lub skradziony sprzęt można stosunkowo łatwo zastąpić nowym, lecz zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy firmowe dane dostaną się w niepowołane ręce lub gdy ważne dane związane np. z bieżącymi transakcjami ulegną bezpowrotnej utracie. Poufne zasoby chronią przed nieuprawnionym dostępem takie technologie jak bezpieczne logowanie za pomocą kart zbliżeniowych NFC i szyfrowanie na poziomie sprzętowym modułami kryptograficznymi SAM.

Przezornie zablokowano domyślnie usługę Google Play Store, skąd mógłby się wdzierać do urządzenia złośliwy kod osadzony przez cyberprzestępców w przydatnym oprogramowaniu. Głośny alarm sygnalizuje akustycznie wyjęcie tabletu ze stacji dokującej, co znacznie utrudnia kradzież sprzętu. Oprócz tego zadbano o fizyczną ochronę urządzenia, a zarazem zgromadzonych w nim zasobów. Upadek z wysokości 1 metra na betonowe podłoże nie narazi tabletu na szwank. Obudowa jest ponadto pyłoszczelna i wodoszczelna (stopień ochrony IP 54), a zakres temperatury pracy sięga od -20 do +50 stopni Celsjusza. V-T500 leży dobrze w dłoni, lecz korzystając z zaczepów w spodzie, można zamontować specjalny uchwyt, który pozwala trzymać je jeszcze pewniej. Dostępna jest także opcjonalna osłona ekranu i pasek na ramię.

Prezentowany tablet jest odporny na kurz i pryskającą wodę.

Prezentowany tablet jest odporny na kurz i pryskającą wodę.

Tablet pracuje pod kontrolą systemu Android 4.0.4, co ułatwia pisanie aplikacji dostosowanych do potrzeb danego przedsiębiorstwa. W V-T500 zastosowano dwurdzeniowy procesor OMAP 4460 taktowany częstotliwością 1,5 GHz. Wewnętrzną pamięć o pojemności 16 GB można rozszerzać kartami pamięci (jest jedno gniazdo SD i jedno microSD). Komunikację bezprzewodową umożliwia obsługa standardów WLAN 802.11a,b,g,n i Bluetooth 4.0. Wariant V-T500GE będzie wyposażony w modem obsługujący HSPA, UMTS i (E)GPRS. W skład wyposażenia wchodzą ponadto złącza USB i HDMI, dwa aparaty cyfrowe o rozdzielczości 5 megapikseli

Dostęp do swojego konta i danych jest udzielany po zbliżeniu karty NFC.

Dostęp do swojego konta i danych jest udzielany po zbliżeniu karty NFC.

Model V-T500 waży ok. 780 gramów, ma grubość 14,4 mm, a jego wymiary wynoszą 269 x 190 mm. Ekran pojemnościowy o przekątnej 10,1 cala ma rozdzielczość 1280 x 800 pikseli. Reaguje na siłę nacisku rysika, co pozwala stworzyć takie aplikacje jak np. weryfikacja złożonego w ten sposób podpisu.

Pojemność akumulatora litowo-polimerowego wynosi aż 7000 mAh. Na wszelki wypadek jest możliwość jego wymiany, a łączny czas pracy na baterii szacuje się na 10 godzin. Po ok. sześciogodzinnym ładowaniu urządzenie jest ponownie gotowe do pracy.

Casio V-T500 może służyć nawet do przedstawiania sklepowej oferty klientom.

Casio V-T500 może służyć nawet do przedstawiania sklepowej oferty klientom.

Z V-T500 może korzystać wielu użytkowników, przy czym każdy z nich otrzyma swoje własne konto i stosowne uprawnienia. Na życzenie administratora po zalogowaniu się określonej osoby może być uruchamiana żądana aplikacja. Wbudowany moduł GPS pozwala ustalać położenie tabletu (i korzystającego zeń pracownika).

Casio V-T500 jest już praktycznie do nabycia. Cena urządzenia wynosi zależnie od modelu 1000 euro (wariant bez modemu 3G) lub 1300 euro (wariant z modemem 3G). Producent zapewnia bardzo długą - bo co najmniej trzyletnią - dostępność tabletu na rynku, a części zapasowe będą dostępne jeszcze minimum przez pięć lat od zakończenia produkcji.