Catalyst 10.2. Sporo zmian w nowych sterownikach AMD

Catalyst, czyli wydawane co miesiąc sterowniki dla kart graficznych Radeon, wnoszą zwykle drobne poprawki nieznacznie wpływające na wydajność w grach. W wypadku kolejnych wersji driverów sytuacja ma ulec zmianie - Catalyst 10.2 i 10.3 mają zaoferować o wiele więcej.

PC World Testy - karty graficzne

Wersja Catalyst 10.2 ma pojawić się już w środę 17 lutego i wnosić sporo zmian w zakresie obsługi technologii Crossfire. Dotychczas wsparcie dla kart Radeon pracujących w tandemie w jednym komputerze było funkcją sterowników Direct3D i OpenGL. W Catalyst 10.2 zostanie natomiast przeniesione do osobnej biblioteki DLL - użytkownik różnicy w działaniu nie zauważy, ale takie rozwiązanie zapewni producentowi większą elastyczność w wypadku przyszłych aktualizacji technologii Crossfire.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [3-02-2023]
  • Nowy komputer - jak przygotować do działania? [PORADA]
  • Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

Trybu tego dotyczy kolejna innowacja - profile gier dla trybu Crossfire będą zapisywane w osobnych plikach XML. Jeśli na rynku pojawi się tytuł mający problemy z poprawną pracą w konfiguracji obejmującej dwa Radeony, AMD będzie mogło, w oparciu o te niewielkie pliki, przeprowadzać szybkie testy zgodności nowych gier z istniejącym sprzętem, bez konieczności weryfikacji całego sterownika.

Trzecia z nowości wprowadza wsparcie trybu Crossfire w konfiguracjach korzystających z systemu Eyefinity. Jest to technologia umożliwiająca wyświetlanie obrazu nawet na sześciu monitorach (podłączenie kilku urządzeń do jednej karty graficznej).

Zoptymalizowano też mechanizm zarządzania energią w trybie Crossfire - jeśli w danym momencie użytkownik nie korzysta z aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej, drugi z Radeonów przechodzi w stan "ultra-oszczędny".

Catalyst 10.3 w marcu

O ile Catalyst 10.2 skupia się na poprawkach trybu Crossfire, to kolejna wersja sterowników położy nacisk na wspomniane już Eyefinity. W wersji 10.3 ma pojawić się funkcja korygująca obraz wyświetlany w trybie wielu monitorów. Możliwe będzie też zastosowanie różnych ustawień parametrów obrazu dla różnych monitorów.

Pojawi się opcja dowolnego konfigurowania układu monitorów (np. dwa działające jako jeden + trzeci, niezależny). W następnym wydaniu Catalyst znaleźć ma się też nowy sterownik obrazu 3D (stereoskopowego). Właściciele standardowych monitorów nie skorzystają z tej funkcji - jest ona przeznaczona do użytku z wyświetlaczami 3D.

Co ważne, począwszy od marca AMD będzie też wydawać comiesięczne pakiety aktualizacyjne dla sterowników mobilnych kart graficznych Radeon HD 2000, HD 3000, HD 4000 i HD 5000. Z Catalyst Mobility będą mogli korzystać użytkownicy notebooków pracujących pod kontrolą systemów Windows Vista i 7. Niestety - nie wszyscy: z grona tego wyłączeni są właściciele notebooków Sony, Panasonic i Toshiba (firmy te nie wyraziły zgody na instalację sterowników dostarczonych przez AMD).

Aktualizacja: 18 lutego 2010 12:41

Do treści artykułu dodaliśmy linki do plików z najnowszymi sterownikami ATI Catalyst.