Catalyst 15.7 - nowe sterowniki do kart graficznych AMD Radeon

AMD udostępniło nowe sterowniki, które wesprą Windows 10 (najnowszy system Microsoftu) oraz pozwolą użytkownikom na najlepsze wykorzystanie możliwości ich kart graficznych. AMD Catalyst 15.7 jest już do pobrania z naszych stron.

AMD Catalyst 15.7 ukazało się w odmiennych wersjach - w zależności od wersji systemu operacyjnego oraz kart graficznej. Wszystkie wydania można znaleźć w dziale PC World FTP, w sekcji sterowniki:

- pobierz AMD Catalyst 15.7 dla Windows 7 64-bit

- pobierz AMD Catalyst 15.7 dla Windows 8.1 64-bit

Zobacz również:

  • Windows zmienia sterowniki AMD na... starsze

- pobierz AMD Catalyst 15.7 dla Windows 10 64-bit

Sterowniki AMD Catalyst 15.7 dla kart graficznych AMD Radeon. Co nowego?

Nowe sterowniki przeznaczoną są dla nowych kart graficznych Radeon z serii R300 - R9 i R7, w tym także dla karty Radeon R9 Fury X - oraz dla układów R9 200, R7 200, HD 7000, HD 6000, HD 5000 i Mobility Radeon. Pozwalają na wykorzystanie możliwości, jakie daje Windows 10, w tym pełną obsługę DirectX 12, a także używanie technologii FreeSync w CrossFire, którego profile zostały podrasowane.

FreeSync to mechanizm odpowiadający za synchronizację odświeżania karty graficznej i monitora, co przekłada się na płynność grafiki, pozwalając eliminować przycinanie się obrazu i podobne opóźnienia. To odpowiedź AMD na G-Sync Nvidii. Najlepiej działać ma z monitorami posiadającymi obsługę FreeSync, jednak jeżeli użytkownik posiada inny, również zobaczy polepszenie efektów wizualnych.

Catalyst 15.7 - nowe sterowniki do kart graficznych AMD Radeon

FreeSync wyłączony i włączony

Catalyst 15.7 rozszerza także możliwości technologii Virtual Super Resolution (VSR) i Frame Rate Target Control (FRTC). VSR zadebiutowało w grudniu 2014 jako rozwiązanie dla kart graficznych z wyższej półki, teraz będzie można go używać również na mniej kosztownym sprzęcie. A co najważniejsze, Virtual Super Resolution umożliwia renderowanie gier w większej rozdzielczości, niż natywna monitora. Oczywiście będzie ona przeskalowana do możliwości ekranu, ale tak czy owak jest lepsza. Jak widać z poniżej tabelki, nie ma problemu z obsługą 4K - jednak tu musi być odpowiedni sprzęt oraz monitor.

Catalyst 15.7 - nowe sterowniki do kart graficznych AMD Radeon

Obsługiwane VSR

Frame Rate Target Control umożliwia ustalenie ilości klatek na sekundę, co pozwala na zmniejszenie nagrzewania się karty oraz zużycia podzespołów. Oszczędność energii ilustruje poniższe porównanie Fury X w konkurencji z Radeon Tri-X 390x, a testowano podczas grania w Bioshock: Infinite.

Catalyst 15.7 - nowe sterowniki do kart graficznych AMD Radeon

Radeon Tri-X 390x vs Fury X

AMD wprowadziło także "po cichu" nową funkcję - kompatybilność CrossFire ze starszymi kartami (Radeon R9 290X, R9 290/285/265/260), jednak warunkiem jest posiadanie nowszej (jak R9 300). Dwie karty obsługujące CrossFire pozwalają na znaczne zwiększenie wydajności graficznej.

Aktualizacja: 14 lipca 2015 08:19

Dodano informację o kompatybilności wstecznej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: