CeBIT 2005

CeBIT pozostaje w dalszym ciągu największym i najważniejszym wydarzeniem targowym branży teleinformatycznej na świecie. Targi numer dwa czyli CES w Las Vegas, to najwyżej jedna trzecia powierzchni i ilości wystawców imprezy w Hanowerze - mówi Ewa Samkowska, przedstawiciel Deutsche Messe AG w Polsce

Impreza wciąż się rozrasta - w zeszłym roku w targach wzięło udział ogółem 6 109 wystawców, w 2005 będzie ich 6 270. - W roku 2005 odnotowujemy rekord w historii CeBIT'u, jeśli chodzi o wystawców z zagranicy. Będzie ich 3,2 tys., z tego firmy azjatyckie to 1,6 tys. Rok temu targi odwiedziło ponad 489 tys. osób, w tym roku gości na pewno nie będzie mniej - zaznacza Ewa Samkowska.

Nie zmienia się liczba wystawców z Polski, w tym podobnie jak i zeszłym roku. Ich liczba sięga 20. Samodzielnie wystawiać się będzie 16 firm z Polski: - AdRem Software, AIS.PL, ComArch, DTK Computer, Henryk Bury-Mielec, Heuthes, Lestar, Logotec Group, Media-Tech Poland, Megabajt, MODE.COM, Platinet Polska, Posnet Polska, UPOS System, ZPAS. Zbiorcze stoisko przygotowała Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, gdzie wystawiać się będą MIS S.A., Ericpol Telecom oraz Maxcom.

Swoją ofertę zaprezentuje również Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa S.A - Szkoda, że, tak mało firm z Polski, bo istnieje możliwość dofinansowania do 20 000 PLN do wystąpienia na CeBIT w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego " Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006", znanego pod hasłem Unia dla przedsiębiorczych - Program Konkurencyjność - podsumowuje Ewa Samkowska. W 2003 roku liczba polskich wystawców obejmowała 24 firm.

Polskie przedstawicielstwo Deutsche Messe sprzedało w tym roku sprzedało 552 karty jednodniowe (340 rok temu) oraz 260 (296 rok wcześniej) oraz 200 kart studenckich. - Proszę pamiętać, że nie wszyscy wyjeżdżający z Polski kupują karty w przedstawicielstwie; wiele osób jest zapraszanych przez firmy - wystawców -

z całego świata poprzez tzw. karty dla gości (tzn. wystawca wysyła dowolną ilość kart a obciążany jest za faktycznie "skonsumowane"). Wiele firm z Polski organizuje sobie wyjazdy we własnym zakresie ale

część korzysta też z wyspecjalizowanych biur podróży, zajmujących się turystyką targową - zaznacza Ewa Samkowska.

Rok temu opisywaliśmy sytuację zupełnego braku zainteresowania imprezą ze strony polskiego rządu - CeBIT 2004: Teraz Polska? Przypomnijmy, pomimo przesłanych zaproszeń podczas targów nie pojawili się ani podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Wojciecha Hałki ani minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber.

W tym roku CeBIT jest elementem programu Rok Polski w Niemczech. Inicjatywa polskiego rządu ma na celu stworzenie w społeczeństwie niemieckim pozytywnego wizerunku Polski i Polaków.

W piątym dniu targów - 14 września - obędzie się seminarium pod tytułem 'Polska w Unii Europejskiej -

Nowe możliwości współpracy gospodarczej unijnych firm informatycznych', podczas którego wystąpią m.in. przedstawiciele PIIT oraz minister Michał Kleiber. Tego dnia zaplanowano także forum kooperacyjne firm informatycznych polskich i niemieckich.

Do Hannoweru na coroczne targi CeBIT zjeżdzają wystawcy z całego świata. Teren targów obejmuje 30 hal, niektóre gotowe pomieścić boisko do piłki nożnej. Wydaje się, że 7 dni trwania imprezy to nawet za mało by zwiedzić wszystkie stoiska. W ubiegłym roku łączna powierzchnia wystawiennicza sięgała 312 tys. metrów kw. W tym roku zmniejszy się o 2 proc. do 306 tys. metrów kw.


Zobacz również