CeBIT 2009: ZTIC ochroni pieniądze

IBM podczas targów CeBIT przedstawił urządzenie, które zwiększa bezpieczeństwo transakcji bankowych realizowanych przez internet.

CeBIT 2009: ZTIC ochroni pieniądze

Prototypowy ZTIC (Zone Trusted Information Channel) to specjalny pendrive, który po włożeniu do portu USB komputera nawiązuje bezpośrednie połączenie SSL z określonym bankiem. ZTIC może również pełnić funkcje czytnika smartcard jeśli użycia takiej karty wymaga proces uwierzytelniania klienta logującego się do konta.

ZTIC, jak utrzymują twórcy, eliminuje ryzyko phisingu i ataków typu "man-in-the middle". Działa niezależnie od przeglądarki i jakiegokolwiek oprogramowania zainstalowanego na komputerze. Wszelkie transakcje jakie zleca użytkownik banku są weryfikowane za pośrednictwem ZTIC'a. Niezależnie od tego jakie informacje złośliwe oprogramowanie w komputerze mogłoby "podstawiać" w oknie przeglądarki internetowej, użytkownik ZTIC'a zawsze widzi parametry transakcji dokładnie tak jak serwer po stronie banku. Opracowany przez IBM klucz USB ma specjalny wyświetlacz na którym ukazuje się kwota zlecenia i konto na jakie mają powędrować pieniądze.

Jak działa ZTIC? Zobacz wideo (materiał w języku angielskim).

Więcej nowości z targów CeBIT