CeBIT 2009: nowoczesne liczniki ułatwiają oszczędzanie energii

Podczas targów CeBIT zaprezentowane zostały nowoczesne liczniki energii elektrycznej. Urządzenia dostępne dla klientów za 5 euro miesięcznie ułatwiają oszczędzanie energii dzięki możliwości monitorowania jej zużycia.

Niemiecka firma Energie Baden-Württemberg (EnBW) zaprezentowała podczas targów CeBIT nowoczesne liczniki, która ułatwiają oszczędzanie energii elektrycznej. Są one dostarczane użytkownikom za 5 euro miesięcznie. Umożliwiają monitorowanie zużycia energii, a tym samym pozwalają wykryć urządzenia, które zużywają jej najwięcej.

W przypadku korzystania z tradycyjnych liczników użytkownicy mogą analizować rachunki lub próbować samodzielnie spisywać stan zużycia energii. Liczniki zaprezentowane przez EnBW przesyłają do serwera tej firmy informacje o aktualnym zużyciu energii. Wykorzystują w tym celu łącze internetowe, którym dysponuje dany klient.

Gromadzone dane mogą być przeglądane na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest oparty o przeglądarkę internetową. Użytkownicy mogą za jej pośrednictwem sprawdzać raporty generowane co 15 minut, porównywać zużycie do poprzednich miesięcy, czy też do danych dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Druga metoda polega na obserwowaniu zużycia energii w czasie rzeczywistym. Wymaga ona korzystania z komputera podłączonego do tej samej sieci lokalnej. Pozwala na bieżąco obserwować jaki wpływ na wysokość rachunków mają poszczególne urządzenia, włączane podczas monitorowania zużycia energii. Na wykresach można zaobserwować jak zmienia się pobór energii na przykład po włączeniu telewizora. Można także obliczyć jak użycie danego sprzętu przez określony okres czasu wpłynie na wysokość opłat.

Kolejnym etapem rozwoju tej technologii będzie zapewnienie możliwości komunikacji między urządzeniami a licznikiem. W początkowej fazie będzie to wymagało wykorzystywania stosownych przejściówek, przesyłających informacje do licznika.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo:

Aktualizacja: 11 marca 2009 11:22

Dodaliśmy materiał wideo.