CeBIT 2009: zaprezentowano urządzenia do szyfrowania rozmów głosowych

Bezpieczeństwo rozmów głosowych od lat spędzało sen z powiek wielu najwyższej rangi urzędnikom państwowym oraz prezesom wielkich firm. Na tegorocznych targach CeBIT pojawiło się jednak kilku wystawców, którzy przedstawili urządzenia umożliwiające szyfrowanie połączeń telefonicznych.

Na tegorocznych targach CeBIT wystawcy przygotowali szereg rozwiązań jakie z pewnością pomogą wielu najwyższej rangi politykom oraz szefom wielkich firm w ochronie przeprowadzanych przez nich rozmów telefonicznych.

Christoph Erdmann, prezes firmy Secusmart, jest zdania że urządzenia umożliwiające szyfrowanie połączeń głosowych mogą przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów w przedsiębiorstwach. Wielokrotnie zdarza się bowiem, że pracownicy zajmujący najwyższe stanowiska w spółkach muszą podróżować setki kilometrów tylko po to, by dotrzeć do bezpiecznego firmowego biura, gdzie nie istnieje groźba podsłuchania rozmowy.

Z tego właśnie powodu Secusmart stworzyło urządzenie o nazwie SecuVoice w wersji 1.0 (więcej informacji o tym produkcie znajduje się w oficjalnym dokumencie producenta - plik w formacie PDF, język angielski). Jest to mała karta (koszt to 2200 dolarów), którą można włożyć do telefonów Nokia z serii 60. Przy pierwszej próbie uruchomienia SecuVoice instaluje na telefonie użytkownika specjalne oprogramowanie. Od tej pory rozmowy mogą być chronione z wykorzystaniem 128-bitowego algorytmu szyfrowania danych AES.

Inne urządzenie służące do zabezpieczania rozmów głosowych zostało zaprezentowane przez firmę Rohde and Schwarz. TopSec Mobile (cena: 1800 dolarów) z wyglądu przypomina mały telefon komórkowy. Producent informuje, że rozwiązanie to szyfruje rozmowę, a następnie (za pomocą modułu Bluetooth) przesyła dane do telefonu użytkownika (tu również zastosowano 128-bitowy algorytm szyfrowania danych AES). Zainteresowanych większą ilością informacji zapraszamy na oficjalną stronę producenta.

Podobne urządzenia zaprezentowały również firmy Caspertech oraz Compumatica. CompuGSM oprócz szyfrowania rozmów głosowych (tu również stosuje się algorytm 128-bitowy), zabezpiecza także wiadomości tekstowe. Bardziej zaawansowana wersja tego sprzętu, CompumaticaGSM, obsługuje większą ilość urządzeń. Obydwa rozwiązania kompatybilne są jedynie z telefonami firmy HTC, działającymi pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile. Ich cena nie jest na razie znana.