CeBIT 2011: RoboThespian śpiewa i udaje Robocopa - zobacz wideo

Jedną z gwiazd targów CeBIT w Hanowerze jest RoboThespian - rozrykowy robot z Wielkiej Brytanii, który "bardzo nie lubi odkurzać". Świetnie bawi się za to na scenie. Lubi piosenkę "Singing in the Rain" i chętnie naśladuje "C3PO" z sagi Star Wars lub tytułowego bohatera filmu "Robocop".


Wokół stoiska Engineered Arts ustawiały się we wtorek prawdziwe tłumy. Wszyscy chcieli zobaczyć robota, który świetnie śpiewa, interpretuje i wyraża emocje. Pracę nad RoboThespianem zaczęły się w 2005 roku, kiedy konstruktorzy postanowili zbudować robota-aktora. Dziś Thespian może już odpowiadać na proste polecenia, a twórcy są spokojni o jego karierę w showbiznesie.

RoboThespian - "Singing in the Rain"

Został zaprojektowany jako narzędzie komunikacyjne - mówi Will Jackson, prezes Engineered Arts. - Może prezentować informacje w bardziej przystępny, ludzki sposób.

Zobacz również:

  • Roboty tańczące do K-popu - to nie jest zwykły widok
  • Lenovo zapowiada nowe tablety!

Firma z siedzibą w małym angielskim mieście Penryn w Konrwalii, zainstalowała już 20 robotów w ośrodkach naukowych na całym świecie. Jednego, do swojego Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego, wzięła nawet agencja NASA.

RoboThespian, w swoim wyglądzie i sposobie poruszania się, naśladuje człowieka. Podczas wtorkowej konferencji Engineered Arts, robot zwany Reginald śpiewał piosenkę "Singing in the Rain", naśladował "C3PO" i świetnie wygłosił 1-minutową sekwencję z "Robocopa".

RoboThespian - scena z filmu "Robocop"

Kiedy Reginald rzuci: "Powiedz mi coś, czego nie wiem", a ty odpowiesz mu: "Wiesz Reginald, słonie są różowe", robot zapamięta te informację, a kiedy następny raz ktoś zapyta go o słonie, uzyska zapisaną odpowiedź: "Słonie są różowe" - chwali swoje dzieło Will Jackson.

Engineered Arts rozpoczęła już sprzedaż, a także wypożyczanie RoboThespianów. Ich ceny zaczynają się od 59 tysięcy dolarów.

RoboThespian jako C3PO z "Gwiezdnych Wojen"

Aktualizacja: 02 marca 2011 17:35

Takie roboty ma też Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów Centrum było stworzenie "Teatru Robotycznego", w którym w roli aktorów występowały właśnie RoboThespiany!