CeBIT 2012: Acer wprowadza ultrabooka z 15-calowym ekranem i DVD

Acer Aspire Timeline Ultra M3 to pierwszy 15-calowy ultrabook z napędem DVD. Tajwański producent zaprezentował swoje nowe dzieło na targach CeBIT 2012 i już wprowadził do sprzedaży. Ultrabook ten wyposażony jest w dedykowaną kartę grafiki, a mimo to ma oferować bardzo dobrą żywotność baterii.

CeBIT 2012: Acer wprowadza ultrabooka z 15-calowym ekranem i DVD

Acer Aspire Timeline Ultra M3

Acer Aspire Timeline Ultra M3 to najcięższy ultrabook na rynku. Urządzenie waży 2,3 kg, ale oferuje przy tym możliwości niespotykane w innych przedstawicielach tej klasy. Dysponuje ono 15-calowy ekranem, napędem DVD, 500 GB dyskiem HDD i małym SSD do instalacji systemu operacyjnego. Timeline Ultra M3 jest przy tym bardzo cienki, jak na ultrabooka przystało i ma 20 mm grubości.

Szczególnie ciekawie prezentuje się jednak jego jednostka graficzna. Timeline Ultra M3 został wyposażony w dedykowaną, samodzielną kartę graficzną Nvidia GeForce GT640M z 1 GB pamięci. Do tej pory urządzenia tego typu miały wyłącznie karty zintegrowane, a wyjątkiem były tylko ultrabooki Gigabyte U2442 także zaprezentowane na targach CeBIT 2012.

Zobacz również:

  • Ranking tanich laptopów 2021 - polecane modele

Zobacz też: CeBIT 2012: Acer twierdzi, że prawie nie zarabia na ultrabookach

Bardzo ważna w przypadku ultrabooka jest także czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Zastosowanie dedykowanej karty graficznej zdaje się wskazywać, że powinien być on krótki, ale Acer podaje, że będzie to aż 8 godzin. Laptop ten jest już w sprzedaży w Singapurze, gdzie jego cena osiąga 1 035 dolarów. Jeszcze w marcu powinien trafić także do naszego kraju.

Urządzenie jest niewątpliwie interesujące, ale w związku z nim nasuwa się pytanie: czy był sens ogłaszać powstanie nowego typu urządzeń przenośnych (ultrabooków), skoro niektóre z nich starają się upodobnić do tabletów, a inne do tradycyjnych notebooków?