CeBIT 2012: Acer wprowadza ultrabooka z 15-calowym ekranem i DVD

Acer Aspire Timeline Ultra M3 to pierwszy 15-calowy ultrabook z napędem DVD. Tajwański producent zaprezentował swoje nowe dzieło na targach CeBIT 2012 i już wprowadził do sprzedaży. Ultrabook ten wyposażony jest w dedykowaną kartę grafiki, a mimo to ma oferować bardzo dobrą żywotność baterii.

Acer Aspire Timeline Ultra M3

Acer Aspire Timeline Ultra M3

Acer Aspire Timeline Ultra M3 to najcięższy ultrabook na rynku. Urządzenie waży 2,3 kg, ale oferuje przy tym możliwości niespotykane w innych przedstawicielach tej klasy. Dysponuje ono 15-calowy ekranem, napędem DVD, 500 GB dyskiem HDD i małym SSD do instalacji systemu operacyjnego. Timeline Ultra M3 jest przy tym bardzo cienki, jak na ultrabooka przystało i ma 20 mm grubości.

Szczególnie ciekawie prezentuje się jednak jego jednostka graficzna. Timeline Ultra M3 został wyposażony w dedykowaną, samodzielną kartę graficzną Nvidia GeForce GT640M z 1 GB pamięci. Do tej pory urządzenia tego typu miały wyłącznie karty zintegrowane, a wyjątkiem były tylko ultrabooki Gigabyte U2442 także zaprezentowane na targach CeBIT 2012.

Zobacz też: CeBIT 2012: Acer twierdzi, że prawie nie zarabia na ultrabookach

Bardzo ważna w przypadku ultrabooka jest także czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Zastosowanie dedykowanej karty graficznej zdaje się wskazywać, że powinien być on krótki, ale Acer podaje, że będzie to aż 8 godzin. Laptop ten jest już w sprzedaży w Singapurze, gdzie jego cena osiąga 1 035 dolarów. Jeszcze w marcu powinien trafić także do naszego kraju.

Urządzenie jest niewątpliwie interesujące, ale w związku z nim nasuwa się pytanie: czy był sens ogłaszać powstanie nowego typu urządzeń przenośnych (ultrabooków), skoro niektóre z nich starają się upodobnić do tabletów, a inne do tradycyjnych notebooków?