CeBIT 2012: Intel prezentuje ultrabooka z ekranem dotykowym

Intel zaprezentował na targach CeBIT 2012 prototypowego ultrabooka wyposażonego w ekran dotykowy. Urządzenie to jest wzorem dla przyszłych komputerów tego typu. Ich problemem może być jednak cena. Nawet ultrabooki ze starszymi procesorami i bez ekranów dotykowych są ciągle dość drogie.

Ultrabook Acer Aspire S3

Ultrabook zaprezentowany na stanowisku Intela podczas targów CeBIT 2012 to cienki i lekki laptop wyposażony w 1,5 GHz procesor Intel Ivy Bridge. Dysponuje on ekranem o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1600 x 900 pikseli. Jest to wyświetlacz dotykowy, który pozwala na obsługę 10 palcami jednocześnie. Urządzenie nie trafi na rynek. Jest to wzór dla producentów ultrabooków.

Problemem twórców sprzętu może być jednak cena takiego produktu. Już obecnie ultrabooki ze starszym procesorem Sandy Bridge i bez ekranów dotykowych rzadko kosztują mniej niż 799 dolarów (w Polsce około 4 500 PLN). Wielu producentów stara się obniżyć ich ceny i trafić do większego grona odbiorców, ale w tym nie pomoże wprowadzenie ekranów dotykowych, które wpłyną raczej na wzrost cen.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?
CeBIT 2012: Intel prezentuje ultrabooka z ekranem dotykowym

Ultrabook Intela z ekranem dotykowym

Źródło zdjęcia: Engadget.com

Oprócz tego, już cena 799 dolarów jest niska, biorąc pod uwagę zastosowane komponenty. Tyle kosztuje m.in. model Aspire S3, a Christoph Pohlmann z Acera w rozmowie z TheVerge.com powiedział, że jego sprzedaż daje jedynie minimalny zysk. Mimo to, firma z Tajwanu planuje obniżyć ceny nawet do 499 dolarów, co może oznaczać sprzedaż poniżej kosztów produkcji, w celu zachęcenia ludzi do ultrabooków.

Ekrany dotykowe na pewno nie obniżą ceny finalnego produktu, ale z drugiej strony są ważnym elementem w rywalizacji z tabletami i mogą mieć duże znaczenie, kiedy na rynku ukaże się finalna wersja systemu Windows 8 zaprojektowanego z myślą o obsłudze za pomocą dotyku. Jeśli chodzi o ceny, to możliwe, że w ich obniżeniu pomoże stosowanie procesorów Sandy Bridge już po wydaniu nowych procesorów Ivy Bridge.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: