CeBIT: 48-rdzeniowy procesor Intela

Intel zaprezentował na targach CeBIT 2010 komputer PC wyposażony w prototypowy 48-rdzeniowy procesor. Układ potrafi obsługiwać jednocześnie 48 różnych systemów operacyjnych.

Testy PC Worlda - procesory

Komputer z prototypowym 48-rdzeniowym procesorem Intela

Komputer z prototypowym 48-rdzeniowym procesorem Intela

48-rdzeniowy procesor został zainstalowany w zwykłej budowie PC. Intel twierdzi, że nie będzie go można kupić w najbliższym czasie oraz podkreśla, że jest on zdolny do jednoczesnej obsługi 48 różnych systemów lub jednego wspólnego OS-u.

Intel tłumaczy, że celem prototypowego układu jest "skalowalna wydajność oraz zużycie energii" co powinno stać się standardem na "dekady". Zapewnia też, że 48-rdzeniowy układ pobiera tle energii co "dwie standardowe domowe żarówki". W przedstawionym na targach teście było to około 75 W.

Wszystkie rdzenie procesora opierają się na IA (Intel Architecture). Intel przyznaje, że chce w przyszłości wykorzystać możliwości 48-rdzeniowego chipa do tworzenia "nowego oprogramowania aplikacji" oraz "interfejsu pozwalającego użytkownikowi na sterowanie systemem za pomocą gestów oraz mimiki twarzy".

Warto na koniec przypomnieć, że Intel już wcześniej prezentował układ zawierający 48 rdzeni obliczeniowych.