CeBIT: AMD integruje komputer PC z TV

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy chcą połączyć w domu pecet z odbiornikiem TV, AMD opracował system, który realizuje takie zadanie. Firma zaprezentowała swoje rozwiązanie na targach Cebit.

Rozwiązanie o nazwie Active TV Technology pozwala użytkownikowi (dysponującemu systemem zdalnego sterowania) przenosić zasoby przechowywane w pamięci peceta do odbiornika TV, wykorzystując do tego celu bezprzewodową technologię 802.11g/n lub przewodową technologię Powerline (transmitowanie danych przez linię zasilającą).

Warunkiem koniecznym do korzystania z rozwiązania Active TV Technology jest posiadanie telewizora (lub urządzenia set-top box, odtwarzacza DVD lub konsoli gier), wyposażonego w wyspecjalizowane oprogramowanie. AMD informuje, że telewizory takie i urządzenia wejdą na rynek pod koniec br.

Dzięki wspomnianemu powyżej oprogramowaniu, urządzenie może korzystać z mocy obliczeniowej notebooka lub peceta (pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP lub Vista) oraz z przeglądarki WWW, pełniącej w odbiorniku TV rolę wizualnego interfejsu. Użytkownik steruje interfejsem posługując się systemem zdalnego sterowania (wykorzystującym promienie podczerwieni) wysyłającym sygnały do urządzenia, które komunikuje się z pecetem za pośrednictwem domowej sieci LAN (opartej na technologii Wi-Fi lub Powerline).

AMD informuje, że system Active TV pracuje najlepiej wtedy, gdy komputer zawiera wielordzeniowy procesor - taki jak Athlon 64 X2 zainstalowany w pececie lub Turion 64 X2 zainstalowany w notebooku - chociaż poradzi sobie również wtedy, gdy ma do dyspozycji komputer zawierający wolniejszy, jednordzeniowy procesor.