CeBIT: IBM demonstruje możliwości układu Cell

IBM zademonstrował na targach CeBIT klaster składający się z prototypowych serwerów blade (kaseta) opartych na wielordzeniowym układzie Cell. Procesor wykorzystano do obsługi aplikacji wyświetlającej trójwymiarowy obraz bijącego ludzkiego serca.

Aby zobaczyć obraz, należy założyć specjalne okulary. Posługując się myszą, serce można obracać i zaglądać do środka organu. Pokaz ma uwidocznić, jak duże możliwości ma procesor Cell. Program wizualizujący obraz serca w trybie 3-D został oparty na oprogramowaniu PV-4D, opracowanym w niemieckiej placówce naukowej Fraunhofer Institute. Oprogramowanie PV-4D zostało pierwotnie opracowane dla pecetów, a następnie na potrzeby nowej aplikacji przeniesione na platformę Cell.

Każdy układ scalony Cell zawiera jeden rdzeń procesora PowerPC i osiem specjalizowanych procesorów wektorowych, tzw. jednostek SPE. Każda jednostka ma do dyspozycji bufor o pojemności 256K KB i wymienia dane z pamięcią z szybkością 25 GB/s. Jednostka komunikuje się z procesorem PowerPC oraz z innymi jednostkami przez szybką magistralę danych oferującą przepustowość 200 GB/s.

IBM twierdzi, że moc obliczeniowa jednostki podczas 32-bitowego przetwarzania danych przewyższa moc procesora PowerPC. Aby wykorzystać optymalnie moc całego układu scalonego, oprogramowanie PV-4D dzieli zadanie wizualizujące obraz serca na wiele niezależnych wątków, które są następnie wykonywane równolegle przez poszczególne elementy układu.

IBM zamierza wprowadzić na rynek pierwszy serwer kasetowy oparty na układzie Cell w trzecim kwartale br. Cena rozwiązania nie jest jeszcze znana.


Zobacz również