CeBIT: IBM demonstruje możliwości układu Cell

IBM zademonstrował na targach CeBIT klaster składający się z prototypowych serwerów blade (kaseta) opartych na wielordzeniowym układzie Cell. Procesor wykorzystano do obsługi aplikacji wyświetlającej trójwymiarowy obraz bijącego ludzkiego serca.

CeBIT: IBM demonstruje możliwości układu Cell

Aby zobaczyć obraz, należy założyć specjalne okulary. Posługując się myszą, serce można obracać i zaglądać do środka organu. Pokaz ma uwidocznić, jak duże możliwości ma procesor Cell. Program wizualizujący obraz serca w trybie 3-D został oparty na oprogramowaniu PV-4D, opracowanym w niemieckiej placówce naukowej Fraunhofer Institute. Oprogramowanie PV-4D zostało pierwotnie opracowane dla pecetów, a następnie na potrzeby nowej aplikacji przeniesione na platformę Cell.

Każdy układ scalony Cell zawiera jeden rdzeń procesora PowerPC i osiem specjalizowanych procesorów wektorowych, tzw. jednostek SPE. Każda jednostka ma do dyspozycji bufor o pojemności 256K KB i wymienia dane z pamięcią z szybkością 25 GB/s. Jednostka komunikuje się z procesorem PowerPC oraz z innymi jednostkami przez szybką magistralę danych oferującą przepustowość 200 GB/s.

IBM twierdzi, że moc obliczeniowa jednostki podczas 32-bitowego przetwarzania danych przewyższa moc procesora PowerPC. Aby wykorzystać optymalnie moc całego układu scalonego, oprogramowanie PV-4D dzieli zadanie wizualizujące obraz serca na wiele niezależnych wątków, które są następnie wykonywane równolegle przez poszczególne elementy układu.

IBM zamierza wprowadzić na rynek pierwszy serwer kasetowy oparty na układzie Cell w trzecim kwartale br. Cena rozwiązania nie jest jeszcze znana.