CeBIT: Intel obiecuje energooszczędne procesory

W ciągu ostatnich 12 miesięcy koncernowi udało się - jak twierdzą jego przedstawiciele - zmniejszyć "energożerność" produkowanych procesorów o 50 %. Intel nie spoczywa jednak na laurach i deklaruje dalsze obniżanie zapotrzebowania w energię swoich CPU.

Christian Morales, wiceprezes i główny menedżer firmy na region EMEA w trakcie trwających w Hanowerze targów Cebit 2007 zapowiedział, że do 2008 r. oferta Intela poszerzy się o układy, których zapotrzebowanie na energię ma wynosić zaledwie 10 % tego, czego potrzebowały procesory wprowadzone na rynek w 2006 r. Układy te mają być także znacznie mniejsze od procesorów starszych generacji (stopień miniaturyzacji ma sięgać 85 %).

Intel zamierza zrealizować te ambitne plany głównie dzięki wykorzystaniu nowocześniejszego procesu produkcyjnego - 45 nm oraz poprawionym technologiom zarządzania energią.

Dalsze udoskonalanie technologii Turbo Memory (znanej wcześniej pod nazwą Robson, która zakłada współpracę

dysku twardego z układami pamięci flash działającymi na zasadzie szybkiej pamięci podręcznej) ma także zaowocować zwiększoną oszczędnością energii, a w konsekwencji - produkcją mniejszych i wygodniejszych w użyciu notebooków.