CeBIT: "Rosja będzie skuteczniej zwalczać piractwo"

Taką deklarację złożył na trwających w Hanowerze targach komputerowych rosyjski minister informatyki i telekomunikacji, Leonid Reiman. To już kolejna tego rodzaju zapowiedź, która - biorąc pod uwagę starania Federacji Rosyjskiej o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu oraz przyciągnięcie zachodnich inwestorów - wcale nie dziwi.

Jak pamiętamy, w listopadzie ub. r. Rosja i USA podpisały dwustronne porozumienie o przyjęciu FE do Światowej Organizacji Handlu. Władze rosyjskie zobowiązały się wtedy do zwiększenia wysiłków w walce z piractwem optycznych nośników danych i piractwem internetowym oraz do uszczelnienia granic państwa celem zapobiegania dystrybucji nielegalnych kopii nośników (były to warunki, pod którymi Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na akces Rosji do WTO).

Minister Reiman zapewnił, że władze jego kraju dostrzegają wagę problemu piractwa, poświęcają mu wiele uwagi i będą kontynuować wysiłki, aby go rozwiązać. W ramach podjętych w tym celu działań rosyjski minister wymienił reformę przepisów dotyczących ochrony prawnoautorskiej oraz zamykanie firm produkujących czyste nośniki optyczne na potrzeby piratów.

Na razie jednak część deklaracji pozostaje jedynie na papierze - według najnowszego raportu International Intellectual Property Alliance (IIPA), organizacji zajmującej się międzynarodową ochroną praw autorskich - Federacja Rosyjska zajmuje drugie miejsce na liście państw, w których najczęściej dochodzi do naruszeń prawa autorskiego.

Ponadto, słynny rosyjski serwis AllofMP3.com, wielokrotnie oskarżany przez zachodnie koncerny fonograficzne o promowanie piractwa i dystrybucję nielegalnych kopii plików muzycznych, nadal nie został zamknięty, mimo iż został wymieniony w dokumencie podsumowującym wspomniane rosyjsko-amerykańskie ustalenia jako przykład serwisu umożliwiającego nielegalną dystrybucję muzyki i innych materiałów chronionych prawem autorskim.

Obecność przedstawiciela najwyższych władz rosyjskich na targach ma świadczyć o tym, jak poważnie FE traktuje rynek nowych technologii. Co więcej, na tegorocznym Cebicie - zgodnie z zapowiedziami organizatorów targów - miał pojawić się sam prezydent Putin, ostatecznie jednak do jego przyjazdu nie doszło.

CeBIT 2007 przyciągnął ok. 150 wystawców z Rosji, prezentujących m.in. oprogramowanie graficzne i aplikacje z zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych.