CeBIT: targi pod znakiem ekologii

Obserwatorzy twierdzą, że na rozpoczynających się jutro w Hanowerze targach CeBIT głośno będzie o ekologicznej inicjatywie Climate Savers Computing Initiative, którą wspierają czołowi dostawcy rozwiązań działających w branży informatycznej.

Inicjatywa stawia sobie ambitny cel zmniejszenia przez przemysł IT emisji do atmosfery dwutlenku węgla. Plany są takie, aby do 2010 roku do atmosfery trafiało o 50% mniej dwutlenku węgla niż w 2007 r. Grupa (na czele której stoją takie firmy, jak Dell, Hewlett-Packard i Lenovo) zaprezentuje ekologiczne i energooszczędne rozwiązania informatyczne w specjalnej, tzw. "zielonej wiosce". Oprócz tego uczestnicy CeBITu będą mogli sprawdzać w centralnym punkcie informacyjnym targów (Hall 9), gdzie znajdują się stoiska firm oferujących przyjazne środowisku rozwiązania.

Dzisiaj wieczorem Climate Savers Computing Initiative organizuje w Hanowerze konferencję, na której zaprezentuje dokonania niektórych firm zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Na konferencji zostaną również pokazane ciekawsze, "zielone" rozwiązania.

Wiele rozwiązań prezentowanych na targach nie można co prawda zaliczyć do ekologicznych, jednak można je wykorzystać do udokumentowania czy też pomiarów, jak duże szkody przemysł wyrządza środowisku naturalnemu. Do urządzeń takich można np. zaliczyć systemy GPS (Global Positioning System) kolejnej generacji.

Na tegorocznych targach swoje rozwiązania zaprezentuje 5845 wystawców z 77 krajów (czyli nieco mniej niż rok temu, gdy w targach uczestniczyło 6153 wystawców z 79 krajów). Organizatorzy twierdzą, że szereg firm spoza Europy zrezygnowało z przyjazdu na targi z powodu mocnego kursu euro w stosunku do dolara. Uwaga ta nie dotyczy jednak Chin. To właśnie z tego kraju pochodzi najwięcej zagranicznych firm (500) prezentujących swoje produkty na targach.