CeBIT: wokół mobilności

Wątpliwości dotyczące przyszłości urządzeń PDA nie trapią Sony. Japoński koncern, pomimo zeszłorocznej decyzji o wycofaniu z rynku linii Clie rozwija linię VAIO Ultra Portable PC. Jednak jego decyzja pociągnęła za sobą zmiany na rynku.

Sony VAIO U

Sony VAIO U

Wspomniany komputer łączy w sobie zarówno kieszonkowe centrum rozrywki jak i znany do tej pory komputer klasy PDA. Zostawia do dyspozycji użytkownika 30 GB przestrzeni dyskowej. Urządzenie ma funkcje rozpoznawania pisma odręcznego, posiada także wbudowaną kartę sieciową WLAN 802.11b/g. Pięciocalowy wyświetlacz służy do przeglądania fotografii lub filmów, które można także importować poprzez slot na kartę pamięci CF. Rysik oraz klawiatura dotykowa pozwala na prowadzenie korespondencji elektronicznej i przeglądanie plików.

Przegrupowania na rynku

Treo 650

Treo 650

Decyzja Sony o opuszczeniu rynku PDA w Europie i Stanach Zjednoczonych uderzyła w pozycję Palma, ponieważ komputery z serii Clie pracowały pod kontrolą systemu Palm OS, którego dostawcą po podzieleniu spółki Palm został PalmSource. PalmOne z kolei zajął się produkcją sprzętu - w Hanowerze prezentował m.in. nowy Treo 650.

Tym samym PalmSource stracił swą pozycję na rzecz konkurenta. Najpopularniejszym systemem operacyjnym dla urządzeń PDA w 2004 był Windows CE 43 proc., wobec 37,7 proc. rok wcześniej. Palm OS w minionym roku zanotował spadek do 36,3 proc. z 50 proc. w 2003 r.

Najnowsze statystyki Gartnera pokazują, że w ubiegłym roku wartość światowego rynku PDA wzrosła o 16,7 proc. do 4,3 mld USD. Dostawy wzrosły o 6,6 proc. do 12,2 mln sztuk. Największym ich konkurentem stały się terminale klasy smartphone, choć jak zauważa Gartner zaledwie 1,5 proc. telefonów zasługuje na to miano. Na rynku systemów operacyjnych niepodzielnie rządzi Symbian, za nim plasuje się Palm OS, a następnie Windows z kilkoma odmianami swego systemu. Na znaczeniu zyskuje Linux.

BlackBerry 7100

BlackBerry 7100

Dużym zainteresowaniem zwiedzających targi Cebit 2005 cieszyło się stoisko Research in Motion. Producent prezentuje m.in. najnowsze urządzenie Blackberry 7100. Jego pracą steruje autorski system operacyjny RIM. Producent ma nadzieję w tym roku powiększyć swój udział w Europie. Analitycy rynku są przekonani, że to właśnie urządzenia Blackberry zatrzęsły rynkiem PDA - poza standardowymi funkcjami kalendarza elektronicznego oferują rozbudowany wachlarz dostępu do sieci. Z kolei propozycja HP nosi nazwę iPAQ h6340 plasując się pomiędzy komputerem a terminalem smartphone.

Czas na telewizję...komórkową

Siemens prezentuje prototyp urządzenia DVB-H

Siemens prezentuje prototyp urządzenia DVB-H

Sześciu wystawców na CeBIT prezentowało urządzenia mobilne umożliwiające odbiór sygnału telewizyjnego, jednak wśród nich nie ma zgody co do standardu. W Europie producenci pracują nad standardem DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld) bazującym na rozpowszechnionym już systemie DVB TV. Swoje propozycje przedstawiają Siemens (wspólne pokazy z niemieckim oddziałem Vodafone przy pomocy urządzenia koncepcyjnego) oraz Nokia która należy do najzagorzalszych zwolenników standardu tworzy m.in. konsorcjum z operatorem TeliaSonera, dysponuje już modelem 7710. Próby z DVB-H przeprowadzają także Francuzi.

Nokia 7710

Nokia 7710

Natomiast Korea Południowa proponuje standard Digital Media Broadcasting (DMB) - umożliwia on transmisję sygnału z wykorzystaniem sieci naziemnej lub satelitarnej. Telefony zgodne z DMB produkuje Samsung, który wraz z Deutsche Telekom AG przeprowadził pokaz podczas targów CeBIT. DT zamierza przeprowadzać transmisje z przyszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Niemczech na telefony komórkowe w standardzie DMB.

Stany Zjednoczone testują europejskie DVB-H, ale tamtejsi dostawcy pracują nad standardem MBMS (Multimedia Broadcast/Multicast Service) jednak zdaniem specjalistów, nie osiągnie on finalnej fazy przynajmniej do 2007 roku. Japońscy dostawcy z kolei rozwijają standard ISDB (Integrated Services Digital Broadcasting ) - pierwsze przystosowane do pracy modele pokazuje Sanyo oraz NEC.


Zobacz również