Ceatec Japan : przenośny kominikator audio-wideo od Konica Minolta

Chodząc po halach Ceatec Electronic Show w Japonii natkniemy się głownie na wszelkiej maści gadżety i zabawki. Naszą uwagę jednak na pewno przyciągnie Ichiro Kasai i jego sprzęt.

Kasai jest managerem działu nowych technologii Konica Minolta. Na targach nosi on prototyp zaawansowanego komunikatora mogącego odbierać i nadawać zarówno obraz jak i dźwięk poprzez sieć Wi-Fi. Urządzenie posiada wyświetlacz przezierny, kamerę, mikrofon i słuchawkę douszną.

Wyświetlacz przed prawym okiem Kasai emituje obraz wideo. Kamera zamontowana powyżej rejestruje to, na co patrzy. Komunikacją zajmuje się urządzenie korzystające z Wi-Fi 802.11a, b lub g w Session Initiation Protocol.

Dla swego urządzenia Konica Minolta widzi zastosowania jak np. zdalne nauczanie. W takim wypadku instruktor może np. przesyłać uczniowi diagramy i pokazywać jak rozmontować urządzenie, a następnie patrzeć czy jest to robione prawidłowo.

Prace nad komunikatorem trwają od 7 lat lecz jego opracowanie nadal trwa. Kasai i jego zespół pracują nad ekranem przeziernym o większych rozmiarach dającym większe pole widzenia. Obecnie nie wiadomo jeszcze kiedy rozwiązanie to wejdzie do sprzedaży.

Więcej w materiale wideo


Zobacz również