Cel: BIOS!

Wytaczamy najcięższe armaty - oto kompendium wiedzy na temat BIOS. Specjalnie dla Was wybraliśmy najlepsze artykuły z PC World poświęcone temu zagadnieniu - opisy poszczególnych opcji w Bios Setup, omówienie bezpiecznej aktualizacji, optymalnej konfiguracji (aby uzyskać maksymalną wydajność komputera) oraz wiele ciekawostek. Ponadto przedstawiamy kilka narzędzi diagnostycznych, zmieniających ustawienia (odzyskiwanie zapomnianych haseł, czyszczenie pamięci bez rozkręcania obudowy komputera, zmiana logo BIOS) oraz serwisy internetowe poświęcone tej tematyce.

BIOS [Basic Input/Output System] to zapisany w pamięci stałej, inny dla każdego typu płyty głównej komputera, zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Testuje sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. Za pomocą wbudowanego w BIOS programu 'setup' można zmieniać standardowe ustawienia BIOS-u, np. parametry podłączonych dysków twardych lub zachowanie się komputera po jego włączeniu, a także włączać/wyłączać niektóre elementy płyty głównej, takie jak porty komunikacyjne.

Pomocne narzędzia

W Internecie znajduje się mnóstwo programów związanych z aktualizacjami BIOS - praktycznie każdy producent płyty głównej dodaje na płycie razem ze sterownikami narzędzie do aktualizacji BIOS. Przedstawiamy Wam kilka aplikacji, które są pomocne w diagnozowaniu lub naprawianiu. Przy korzystaniu z nich należy mieć świadomość, że większość działa jeszcze w systemie DOS. Producenci oprogramowania nie wykluczają ich funkcjonowania pod Windows 2000/XP, ale nie udzielają wsparcia technicznego dla tych systemów.

Wszystkie zmiany w BIOSie użytkownik wykonuje na własną odpowiedzialność.

Możemy dowolnie zmieniać obrazek pojawiający się w czasie startu systemu

Możemy dowolnie zmieniać obrazek pojawiający się w czasie startu systemu

Bios Logo Changer

Narzędzie służy do zmiany logo biosu AWARD i do konwertowania bitmap do formatu używanego przez bios AWARDA i na odwrót (EPA do BMP).

Bios AWARDA używa dwóch rodzajów plików do zapisu logo. Jest to (AWBM 1.0) lub Epa 2.0 (AWBM 2.0). Mają one inną budowę od zwykłych bitmap. Jeśli chcesz mieć niepowtarzalny komputer to ten program jest dla ciebie. Możesz użyć jedno z 200 gotowych logo lub narysować własne.

Możliwości:

- Działa w GUI.

- Przed podmianą logo możesz użyć podglądu.

- Możesz edytować epa1.0 i epa2.0. Nie musisz konwertować do bitmapy.

- Przetestowany na Windows98/98SE/2000NT/XP/2003/Longhorn.

- 200 gotowych logo w obu formatach epa1.0 i epa2.0.

- Wbudowany edytor epa.

Wersja niezarejestrowana nie posiada ograniczeń czasowych, a jedynie logo bedzie zawierało napis "Unregistered version". Pełne wydanie kosztuje 10 USD.

Bios Wizard

Bios Wizard

Bios Wizard

Program diagnostyczny, który sprawdza BIOS: numer ID, wykonuje testy obsługi różnych technologii i standardów, wyświetla nazwę producenta płyty głównej, model, nazwę chipsetu. Bardzo pomocne narzędzie dla tych, którzy zamierzają uaktualnić BIOS swojego komputera i potrzebują precyzyjnych informacji.

Bios Patcher

Narzędzie do naprawy błędów w BIOS firmy Award. W tym celu przesyła do pamięci RAM część pliku rom i skanuje ją. Aplikacja obsługuje następujące Biosy:

- 1Mbit (128kB), 2Mbit (256kB), 4Mbit (512kB);

- Award 4.5x, Award(Phoenix) 6.xx;

- Pentium - Socket5, Socket7, SuperSocket7; Pentium II/III - Socket8, Slot1, Socket370 (PPGA/FC-PGA/FC-PGA2), AMD K7 - Slot-A, SocketA; Pentium 4 (Socket423/Socket478);

- "Asus standart" of packing BIOS modules (in CUSL/TUSL etc);

Cmos recovery tool

Aplikacja do odzyskiwania hasła CMOS. Założone hasło na BIOS Setup w celu zwiększenia bezpieczeństwa komputera lub przypadkowymi zmianami może nam uciec z pamięci. Sprawdzoną metodą jest rozkręcenie obudowy komputera, wyciągnięcie baterii na płycie głównej, jednak ten program oszczędzi nam pracy. Współpracuje z następującymi wydaniami BIOS:

Zobacz Forum IDG

Zapraszamy do odwiedzenia naszego forum - można tam znaleźć najnowsze informacje na temat nowych biosów, zadać pytanie dotyczące konkretne problemu lub podzielić się swoją wiedza na ten temat z innymi użytkownikami. Kliknij tutaj.

- ACER/IBM BIOS;

- AMI BIOS;

- AMI WinBIOS 2.5;

- Award 4.5x/4.6x/6.0;

- Compaq (1992);

- Compaq (New version);

- IBM (PS/2, Activa, Thinkpad);

- Packard Bell;

- Phoenix 1.00.09.AC0 (1994), a486 1.03, 1.04, 1.10 A03, 4.05 rev 1.02.943, 4.06 rev 1.13.1107;

- Phoenix 4 release 6 (User);

- Gateway Solo - Phoenix 4.0 release 6;

- Toshiba;

- Zenith AMI;

CMOS password clearing utility

Podobnie jak wcześniejsze narzędzie, program oszczędzi nam odkręcania śrubek z obudowy peceta. Przy pomocy dwóch kliknięć myszy możemy wyczyścić wszystkie ustawienia CMOS.

CMOSsave/CMOSrest 3.8

Proste narzędzie do zapisywania, przywracania i sprawdzania ustawień CMOS.

TweakBIOS

Pozwala zwiększyć wydajność komputera poprzez zmiany w BIOSie ustawień płyty głównej, procesora oraz karty graficznej. Obsługuje kilkadziesiąt chipsetów płyt głównych oraz kart graficznych.

Aplikacja wyświetla bardzo szczegółowe informacje na temat BIOS

Aplikacja wyświetla bardzo szczegółowe informacje na temat BIOS

BIOS Information Tool

Narzędzie wyświetlające bardzo szczegółowe informacje na temat BIOS płyty głównej oraz samego urządzenia. Program uruchamia się w wierszu poleceń, a następnie w katalogu, gdzie znajduje się program generowany jest raport w pliku tekstowym. Można znaleźć dane dotyczące m.in. producenta, wersję, podstawowe informacje na temat płyty głównej, adres startowy BIOS, data wydania, informacje o pamięci ROM i inne szczegóły.

BIOS Finder

Przydatne przy aktualizacji BIOS'u komputera narzędzie. Rozpoznaje wersje Twojego BIOSu i pomaga Ci pobrać właściwy plik do uaktualnienia swojego komputera.

Warto odwiedzić

http://www.wimsbios.com

http://www.bios-info.de

http://www.bioscentral.com

O podkręcaniu BIOS-u w Internecie:

http://www.biosmods.com - Narzędzia i instrukcje do manipulowania BIOS-em

http://www.ezboard.com - Fora internetowe (również o tematyce sprzętu PC)

http://www.lejabeach.com/ECS/ez.html - BIOS-y do płyt głównych ECS K7S5A i K7S6A, MSI 745, Epox 8RDA+ i 8RGA+

http://www.ocworkbench.com - Forum z informacjami o licznych płytach głównych i ze zmodyfikowanymi wersjami BIOS-ów do pobrania

Polecamy artykuły PC World:

Uwaga, dostęp do części poniższych artykułów jest płatny!

BIOS od A do Z

Poznaj od A do Z ustawienia i parametry swojego BIOS-u. Dowiedz się, jak podkręcać sprzęt, nie wydając ani grosza, a także jak poprawić bezpieczeństwo swojego peceta.

BIOS dla zawodowców

Kod źródłowy BIOS-u daje się modyfikować i rozszerzać. Pokażemy ci, jak uzyskać większą funkcjonalność BIOS-u i wydobyć z komputera wyższą wydajność.

BIOS kontra Windows

Zawieszanie komputera, brak określonego sprzętu w Menedżerze urządzeń... Co jest powodem? BIOS, Menedżer urządzeń czy Rejestr? Podpowiemy ci, jak Windows współpracuje z BIOS-em.

BIOS bez autoryzacji

Czy stwierdziłeś, że w twoim BIOS-ie brakuje wielu funkcji? Pokażemy ci sztuczki i specjalne narzędzia, które pozwolą dostać się do wielu ukrytych opcji.

BIOS od podszewki

Dobrze skonfigurowany BIOS zapewnia optymalną wydajność i stabilność działania komputera. W poniższym artykule prezentujemy najlepsze ustawienia i dajemy wgląd w sztuczki prawdziwych zawodowców.

BIOS w złym nastroju

Nowoczesne BIOS-y dysponują bogatym zestawem parametrów. Ale jak je poustawiać, żeby uzyskać optymalną wydajność? Które z opcji zbiegają się z ustawieniami dokonywanymi z poziomu Windows?

BIOS bezboleśnie

Aktualizacja BIOS-u wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak w określonych sytuacjach staje się konieczna. Pokażemy Ci krok po kroku, jak wgrać najnowszą wersję BIOS-u.


Zobacz również