Cell 35 razy szybszy niż G5

Jak podaje portal TechOn!, w trakcie imprezy Grid World 2006 IBM zaprezentował porónanie maszyny opartej na Cell Broadband Engine i komputera Apple PowerMac z dwoma procesorami G5. Podczas sprzętowej obsługi plików wideo, komputer z Cellem okazywał się nawet 35-krotnie wydajniejszy niż Apple.

CBE zamontowany był na płycie typu blade - IBM zapowiedział, że pojawi się ona w sprzedaży w trzecim kwartale 2006 roku. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, Cell został zaprezentowany na imprezie, ponieważ w pewnym sensie jest on odpowiednikiem stosowanych w dużych centrach obliczeniowych systemów przetwarzania siatkowego (grid computing).

Warto pamiętać, że specyfikacja procesora zakłada, iż poszczególne CPU będą potrafiły kontaktować się ze sobą przez sieć, by "pożyczać" od siebie moc obliczeniową. Jeśli zatem użytkownik będzie miał komputer z Cellem i dokupi jeszcze konsolę PlayStation 3, może się okazać, iż w niektórych zastosowaniach (kompresja wideo, rendering 3D itp.) jego maszyna "bez powodu" przyspieszy nawet dwukrotnie.

Dodatkowe informacje i zdjęcia: TechOn! (witryna w języku angielskim)