Cell - mikroprocesor trzeciego tysiąclecia

Sony, IBM i Toshiba rozpoczną w tym miesiącu pracę nad budową superkomputera znacznie przewyższającego możliwości słynnego 'Deep Blue'.

Firmy Sony, IBM i Toshiba ogłosiły rozpoczęcie prac nad nowym 'teraflopowym' mikroprocesorem oraz oświadczyły, że produkt zostanie wprowadzony na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat. Oficjalną wiadomośc podano w Tokio, gdzie poinformowano również, że przedsięwzięcie ma kosztować łącznie ponad 400 milionów USD.

Głównym miejscem produkcji nowych układów będzie Austin w Texasie, gdzie IBM posiada swoją fabrykę zatrudniajacą 300 pracowników, którzy zajmują się wyłącznie opracowywaniem metod produkcji chipów w technologii 0.1 microna (1 micron to 0.001 milimetra), dzięki której możliwe będzie znaczne zwiększenie wydajności całego układu. Procesory dostępne obecnie na rynku wykonane są bowiem w technologii 0.11 lub 0.13 microna, tak więc plan jest ambitny, ale jak powiedział Kenichi Sugiyama z Toshiby: 'gdybyśmy nie byli pewni co do zrealizowania tego planu, nigdy byśmy o nim nie wspomnieli'.

Licencję na technologię 0.1 od firmy IBM wykupiła już firma SCEI zajmująca się w Japoni produkcją układów m.in. do konsol Play Station. Poza tym nowa technologia w znacznym stopniu rozszerzy możliwości współpracy pomiędzy różnymi urządzeniami, w tym notebookami oraz zwiększy ich wydajność. Zdaniem Sugiyamy 'w niedalekiej przyszłości wszystkie urządzenia będą połączone ze sobą przy pomocy swoistej sieci sprzętowej gwarantującej, że wszystko będzie funkcjonowało zupełnie jak komórki w ludzkim organiźmie'. Nowy mikroprocesor otrzymał już swoje imię i nazywa się właśnie 'Cell' (komórka).

www.scei.co.jp

www.toshiba.co.jp


Zobacz również