Cennik biurowy

Najwięcej za wynajęcie biura płacą Londyńczycy, Tokijczycy i Paryżanie. Warszawskie biura znalazły się w pierwszej piętnastce najdroższych na świecie – wynika z raportu CB Richard Ellis.

W ostatnich latach czynsze za wynajem powierzchni biurowej spadały w wielu światowych metropoliach, w rytm spowolnienia gospodarczego, które ograniczało popyt. W wielu europejskich miastach perspektywy dla właścicieli biurowców nadal rysują się raczej mgliście. W USA zmniejszyła się liczba pustostanów, co powinno wpłynąć na podniesienie wysokości biurowych czynszów. Ożywienie widać także w azjatyckim rynku nieruchomości, zwłaszcza w miastach takich jak Tokio czy Singapur.

Jak wynika z raportu CB Richard Ellis, najdroższe biura są w Londynie – roczny koszt metra kwadratowego to 1,6 tys. USD. Na drugim miejscu rankingu biurowej drożyzny znalazło się Tokio – 1,25 tys. USD rocznie za metr kwadratowy, na trzecim Paryż – 1 tys. USD/m2, na kolejnych – Moskwa, Zurych, Frankfurt i Rzym – ok. 700 USD/m2 rocznie. Nieco taniej kosztuje wynajęcie biura w Sztokholmie, Nowym Jorku, Seulu, Madrycie i Sydney – ok. 520 USD za m2 rocznie. Wynajęcie biura w Warszawie kosztuje tyle samo co w Hong Kongu i w Toronto – ok. 490 USD rocznie za metr kwadratowy. W naszym regionie tańsza od Warszawy jest na przykład Praga – metr kwadratowy powierzchni biurowej kosztuje tam ok. 350 USD rocznie.


Zobacz również