Centrino 2 kontra Puma

Dla użytkowników laptopów czerwiec i lipiec były gorącymi miesiącami - niekoniecznie z powodu pogody, lecz za sprawą premier nowych mobilnych platform AMD i Intela. Na podstawie testów pierwszych komputerów z Pumą i Monteviną spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze.


Dla użytkowników laptopów czerwiec i lipiec były gorącymi miesiącami - niekoniecznie z powodu pogody, lecz za sprawą premier nowych mobilnych platform AMD i Intela. Na podstawie testów pierwszych komputerów z Pumą i Monteviną spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze.

Acer Aspire 7730 jest jednym z pierwszych notebooków z Centrino 2

Acer Aspire 7730 jest jednym z pierwszych notebooków z Centrino 2

AMD stara się dogonić swego odwiecznego rywala na polu notebooków, lecz dziś jest to bardzo nierówna walka. Intel pierwszy wprowadził mobilne procesory dwurdzeniowe i od tego czasu zdążył dwukrotnie je zmodyfikować, tymczasem konkurent nie dość, że spóźnił się z układem Turion 64 X2, to praktycznie do chwili obecnej nie dokonał w nim poważnych zmian. Oczywiście nie mogło to pozostać bez wpływu na rynek, na którym niepodzielnie rządzą maszyny z CPU Intela. Platforma Puma ma więc być cudownym remedium na utratę udziałów AMD w laptopowym torcie. Co stanowi główny oręż przeciwko układom Intela? Jedną z kluczowych innowacji Pumy są nowe procesory Turion 64 X2 Ultra (robocza nazwa Griff in; jak dotąd trzy modele ZM-80 2,1 GHz, ZM-82 2,2 GHz i ZM-86 2,4 GHz) wyposażone w 2 MB pamięci podręcznej L2 (po 1 MB na rdzeń). Funkcje odpowiedzialne za oszczędzanie energii zaczerpnięto z Phenomów, lecz główne elementy mikroarchitektury samego CPU pozostały takie, jak w Turionach starszej generacji. Układy współpracują z pamięciami DDR2 800, zaś istotną nowością jest wprowadzenie szybszego interfejsu komunikacyjnego HyperTransport 3.0 (3,6 GHz), co przyczyni się do szybszej komunikacji między procesorem i chipsetem i może pozytywnie wpłynąć na wydajność układów graficznych korzystających z pamięci operacyjnej peceta.

AMD przegrywało z układami Intela stosunkiem wydajności do zużycia energii. W nowym Turionie położono więc duży nacisk na elementy procesora obniżające pobór mocy. Procesor ma pięć stanów zmiany częstotliwości taktowania i trzy stany zmiany napięcia rdzenia. Zarządzanie energią jest dla każdego z rdzeni oddzielne. Opakowanie procesorów X2 Ultra jest takie samo, jak poprzedników, co ułatwia producentom notebooków projektowanie nowych modeli. Niestety, układy te wciąż są produkowane w procesie technologicznym 65 nm.

Siła w grafice

Dla wielu osób, szczególnie korzystających z notebooka także jako komputera do grania, wystarczającą zachętą do inwestycji w Pumę mogą być jej zaawansowane możliwości graficzne. Chipset ze zintegrowanym rdzeniem graficznym 780G powinien zapewniać płynną rozgrywkę nawet w stosunkowo nowych grach. Oczywiście o graniu w wysokich rozdzielczościach w „Crysis” można od razu zapomnieć, lecz większość gier powinna działać na notebooku z 780G całkiem sprawnie. Rdzeń graficzny Radeon HD 3200 obsługuje funkcje DirectX 10 i pracuje z częstotliwością taktowania 500 MHz; ma również wbudowany procesor wideo UVD, który sprzętowo wspomaga dekodowanie filmów HD.

Chipset AMD obsługuje też kilka innych ciekawych technologii, m.in. Hybrid CrossFire. Jeśli producent notebooka zdecyduje się zamontować w nim dodatkową kartę graficzną ATI (np. Radeona HD 3400) wyposażoną w interfejs zgodny z PCI Express, to może ona współpracować przy generowaniu grafiki 3D z rdzeniem graficznym chipsetu. Ma to dawać realny wzrost wydajności, rzędu nawet kilkudziesięciu procent. W podróży natomiast przyda się funkcja PowerXpress, która w czasie rzeczywistym przełącza system na układ specjalizowany lub zintegrowany, w zależności od obciążenia i poziomu naładowania baterii. Notebooki wyposażone de facto w dwie karty graficzne ATI będą mogły jednocześnie wyświetlać obraz na czterech monitorach. To może się przydać wielu osobom pracującym z obszernymi dokumentami graficznymi czy arkuszami kalkulacyjnymi. Mostek południowy SB700, który współpracuje z północnym 780G, obsługuje do 12 portów USB 2.0, sześć napędów SATA 3 Gb/s (w tym także eSATA) i ma zintegrowany 8-kanałowy kodek audio.

Centrino2 alias Montevina

Wśród nowości Centrino 2 jest moduł Wi-Fi z obsługą sieci WiMAX.

Wśród nowości Centrino 2 jest moduł Wi-Fi z obsługą sieci WiMAX.

Platforma Centrino to zestaw komponentów wchodzących w skład notebooków opatrzonych specjalnym logo Intela: procesor mobilny, chipset oraz kontroler sieci Wi-Fi. Najnowsza wersja, znana dotychczas pod kryptonimem Montevina, oficjalnie została ochrzczona jako Centrino 2. Procesorem w Centrino 2 jest 45- nanometrowy Penryn, który oprócz dobrze znanych już modeli z serii T8000 i T9000 występuje także w nowych wersjach, pracujących z wyższymi częstotliwościami taktowania, co wynika z przyspieszenia szyny systemowej FSB z 800 do 1066 MHz. Do sprzedaży weszły układy X9100 3,06 GHz (z odblokowanym mnożnikiem), T9600 2,8 GHz, T9400 2,53 GHz, P9500 2,53 GHz, P8600 2,40 GHz i P8400 2,26 GHz. Seria T9000 ma 6 MB pamięci L2, seria P8000 – o połowę mniej.

Nowy jest także chipset Cantiga, wyposażony w zintegrowany układ graficzny GMA X4500 o dużo większych możliwościach niż obecny. Z deklaracji Intela wynika, że procesor ma pozwalać na płynne wyświetlanie filmów w wysokiej rozdzielczości; oferuje ponadto obsługę wyjść audio-wideo standardu HDMI i oczywiście jest zgodny z protokołem HDCP. Podobnie jak rozwiązanie HybridGraphics AMD, również chipset Centrino 2 pozwala na jednoczesną obsługę dwóch rdzeni graficznych – zintegrowanego i dodatkowego w postaci karty PCI Express. Chipset współpracuje z pamięciami DDR3 1066 (do 8 GB w trybie dwukanałowym). Oczywiście moduły DDR2 również są obsługiwane – maksymalnie DDR2 800. Kontroler napędów obsługuje dyski SATA 3 Gb/s, interfejs eSATA, a także tryby RAID 0 i 1. Wraz z nowym kontrolerem użytkownik dostanie proste w użyciu narzędzia do szybkiego wykonywania kopii bezpieczeństwa, które także można przechowywać na dyskach ze złączem eSATA. W wypadku awarii dysku dzięki Rapid Recovery odtworzenie kopii bezpieczeństwa ma sprowadzać się do uruchomienia pojedynczej funkcji.

Istotną nowością jest moduł sieci bezprzewodowej, który opcjonalnie może występować ze zintegrowanym kontrolerem sieci WiMAX (model Link 5050). Obsługa standardów Wi-Fi jest pełna i obejmuje wersje 802.11 a/b/g/n. Oferowane kontrolery Wi-Fi cechuje o 25 procent mniejsze zapotrzebowanie na energię niż wcześniejsze modele.

Przechwałki czy prawda?

W naszym laboratorium pojawiły się cztery laptopy z Centrino 2 (Acer Aspire 7730, Acer TravelMate 4730, ASUS F8Vr oraz Packard Bell EasyNote MT85) oraz cztery notebooki z Pumą (Acer Travel- Mate 5530G-704G32Bi, Fujitsu-Siemens Amilo Pa 3515, MSI PX210 i Packard Bell EasyNote ML61). Wszystkie były jeszcze egzemplarzami prototypowymi, różły niącymi się nieznacznie konfiguracją od wersji handlowych, ale nam zależało na sprawdzeniu samych platform, a nie konkretnych produktów. Skorzystaliśmy z tej samej procedury, którą stosujemy w testach wszystkich notebooków, zaś wyniki porównaliśmy z rezultatami uzyskanymi przez modele o podobnych parametrach, główny nacisk kładąc podczas selekcji na zbliżoną częstotliwość taktowania CPU.

Dwie maszyny z Centrino 2 zostały wyposażone w procesory z serii P8000, następczyni T8000, natomiast druga dwójka opierała się na układach T9400. W wypadku modeli z Pumą sytuacja była trochę bardziej skomplikowana, ponieważ w dwóch egzemplarzach pojawiły się nowe Turiony 64 X2 Ultra ZM-84 2,3 GHz, natomiast dwa pozostałe wykorzystywały dotychczasowe procesory Turion 64 X2 RM-80 2 GHz. Dlatego też nie mogliśmy ich wziąć pod uwagę jako pełnowartościowych reprezentantów platformy AMD.

Żaden z laptopów z Centrino 2 nie korzystał z nowego zintegrowanego układu graficznego Intela, toteż nie mogliśmy zweryfikować twierdzeń producenta dotyczących szybkości tego GPU. Natomiast po stronie AMD tylko komputer Fujitsu-Siemens miał zintegrowaną grafikę.

Rewolucji nie będzie

Wyniki testów notebooków z Centrino 2 i Pumą

Wyniki testów notebooków z Centrino 2 i Pumą

Na podstawie pierwszych rezultatów testów można odnieść wrażenie, iż większość użytkowników nie odczuje specjalnych korzyści z posiadania notebooka z Centrino 2. W stosunku do konstrukcji opartych na dotychczasowej platformie wzrost szybkości pracy jest niezauważalny, o ile w ogóle występuje. Jedynie Packard Bell EasyNote MT85 może pochwalić się dużym skokiem wydajności – jego wyniki aplikacyjnych testów PCWorld- Bench i MobileMark okazały się rekordowe, najwyższe w historii. Podobne wnioski nasuwają się po sprawdzeniu wyników laptopów z Pumą. Platforma nie zapewni istotnego przyspieszenia pracy, lecz ma jedną ważną zaletę: wersja ze zintegrowaną grafiką okaże się świetnym wyborem dla użytkowników poszukujących taniej, a przy tym wydajnej maszyny do filmów HD i gier.

Czas pracy na baterii zależny jest od wielu czynników, a zestaw procesor plus chipset ma w nim tylko pewien udział. Duży wpływ na pobór mocy mają zastosowane matryce LCD i układy graficzne, więc porównanie platform pod tym względem na całkowicie odmiennych notebookach byłoby nieporozumieniem. Z wyjątkiem Acera Aspire 7730 testowane modele z Centrino 2 cechowaróżły się przeciętną długością działania bez zasilania sieciowego. Komputery z Pumą, tak jak z poprzednimi rozwiązaniami AMD, wciąż za krótko wytrzymują na akumulatorze, na dodatek mocno się nagrzewają.

Na podstawie rezultatów zaledwie kilku urządzeń trudno wydawać jednoznaczne opinie, ale jedno jest pewne: rewolucji nie będzie.