Centrino 2 - pierwsze konkrety

Na stronie australijskiej firmy Pioneer Computers niespodziewanie pojawiły się na chwilę szczegółowe informacje na temat nowych procesorów Intela, które wejdą w skład platformy Centrino 2 (znanej pod roboczą nazwą Montevina). Australijczycy najprawdopodobniej przez przypadek ujawnili kilka faktów, które Intel zamierzał utrzymać w tajemnicy do połowy roku.

Centrino 2 ma być nową wersję popularnej platformy Centrino, wykorzystywanej w komputerach przenośnych. Wiadomo już, że Intel zamierza wprowadzić do niej pięć różnych procesorów Core 2, taktowanych zegarami od 2,26 do 3,06 GHz. Tak przynajmniej wynika z informacji, która pojawiła się na stronie Pioneer Computers - firma przedstawiła w niej swój nowy komputer przenośny, w którym wykorzystana ma zostać platforma Centrino 2. Będzie to model DreamBook Style 9008 Centrino 2, który ma się pojawić na rynku za kilka miesięcy - przedstawiciele firmy twierdzą, że będzie to jeden z pierwszych dostępnych na rynku notebooków z nową wersją Centrino.

W ramach platformy dostępne będą m.in. procesory Core 2 Duo P8600 2,4 GHz z 3 MB pamięci cache, Core 2 Duo P9500 2,53 GHz (6 MB cache) oraz Core 2 Duo T9600 taktowany zegarem 2,8 Ghz (podobnie jak P9500 wyposażóny w 6 MB pamięci cache). Wszystkie układy należeć będą do rodziny Penryn i będą wytwarzane w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym.

Warto wspomnieć, iż z dotychczasowych zapowiedzi Intela wynika, że w platformie Centrino 2 znajdą się układy odpowiedzialne za obsługę tradycyjnych sieci Wi-Fi, jak i WiMax - i rzeczywiście, w notebooku Pioneer Computers dostępne mają być obie te funkcje.

Przypomnijmy, że nasza redakcja miała już okazję testować procesory, które zastosowane zostaną w platformie Centrino 2 - wyniki naszych analiz znaleźć można w tekście "Mobilny Penryn - wart swej ceny?".