Ceny płyt pójdą do góry?

Zdaniem przedstawicieli koncernu Matsushita, rosnące ceny tworzyw sztucznych, z których produkuje się płyty CD i DVD powodują, że produkcja nośników optycznych staje się nieopłacalna. Firmie nie pomagają nawet rosnące zamówienia.

Według producentów nośników optycznych, wysoka cena tworzyw sztucznych sprawia, że produkcja płyt CD i DVD staje się nieopłacalna. Może to spowodować wzrost cen w najbliższym czasie.

Podstawowym elementem, z którego zbudowane są nośniki optyczne, są przezroczyste tworzywa sztuczne - poliwęglany. Ich cena na światowym rynku wynosi w tej chwili ok. 3,5 dolara za kilogram surowca. Producenci oczekiwali, że w pierwszym kwartale 2005 roku cena spadnie.

Nie stało się tak jednak, gdyż najwięksi światowi wytwórcy tworzywa, w trakcie corocznego okresu konserwacji urządzeń, przyhamowali produkcję - zrobił to zarówno Bayer, jak też Mitshubishi Chemical i Formosa Chemicals & Fibre.

Na szczęście, zdaniem niektórych analityków, producentom może dopomóc typowy w drugim kwartale wzrost sprzedaży płyt CD i DVD - nawet jeśli cena poliwęglanów utrzyma się na dotychczasowym, wysokim poziomie.


Zobacz również