Ceny smartfonów pójdą w górę! Kiedy nastąpią zmiany?

Smartfony już są drogie, ale kolejne wzrosty cen dopiero przed nami. Wszystko w związku z bakiem półprzewodników i pandemią COVID-19.

Ceny smartfonów na kilkanaście miesięcy ustabilizowały się. Pandemia COVID spowodowała, że producenci ostrożnie wprowadzali na rynek swoje najdroższe modele bojąc się o ich wyniki sprzedażowe. Tym samym co najmniej dwie generacje flagowych modeli z rodziny Galaxy oraz Apple iPhone kosztowały tyle samo co starsze modele.

Flagowe smartfony
Źródło: macworld.com

Flagowe smartfony

Źródło: macworld.com

Niestety wszystko wskazuje na to, że nadchodzące modele smartfonów będą droższe od aktualnie znajdujących się na rynku egzemplarzy. Wszystko ze względu na TSMC - największego producenta półprzewodników wykorzystywanych do budowy urządzeń mobilnych. Tajwańczycy już jakiś czas temu podali, że zwiększają ceny swoich usług. Mowa o największej podwyżce cen od ładnych kilku lat.

Zobacz również:

  • Apple Watch Series 7 - wszystko co wiemy tuż po premierze [17.09.2021]
  • Apple Watch 7 vs Galaxy Watch 4: Co różni te smartwatche?
  • Apple Watch Series 7 - poznaj nowości w tegorocznym smartwatchu Apple!

TSMC produkuje procesory dla Apple, Qualcomm, Nvidii i wielu innych graczy rynkowych. Już w chwili obecnej ze względu na swoją renomę, rozpoznawalność i możliwości produkcyjne usługi tej firmy są droższe o około 20% od konkurencji.

Koszty materiałów i logistyki spowodowały, że TSMC zdecydowało się na podniesienie cen. Sprawy nie ułatwia fakt, że producenci wykorzystują możliwości fabryk TSMC do granic możliwości.

Poprzez podwyżkę cen TSMC ma zamiar pozbyć się tak zwanych podwójnych rezerwacji, które stosują producenci sprzętu elektronicznego w celu zaspokojenia swoich potrzeb na półprzewodniki.

O ile i kiedy zdrożeją smartfony? Producenci mają czas do 1 października 2021 roku aby negocjować nowe kontrakty. Dodatkowo wszystkie złożone przed tą datą zamówienia realizowane będą na starych warunkach. Producenci z pewnością skorzystają z tej okazji. Oznacza to, że realne wzrosty cen mogą być zauważalne dopiero w przyszłym roku. Jeżeli zamierzasz kupić nowe urządzenie przed zwiększeniem cen masz zatem jeszcze kilka miesięcy.