Ceres: IBM, Dell, Intel to firmy dbające o ochronę środowiska

W pierwszej piątce firm najbardziej dbających o ochronę środowiska znalazło się aż trzech gigantów z branży IT. Chodzi o IBM, Dell oraz spółkę Intel. Raport przygotowany został przez specjalistów z Ceres.

Ceres przeanalizowało 63 firmy związane z takimi branżami jak nowoczesne technologie, leki czy produkcja dóbr konsumpcyjnych. Spółki badano pod względem wdrożonych reform mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W pierwszej piątce zestawienia aż trzy miejsca zajęły firmy związane z branżą IT. Pierwsza pozycja przypadła spółce IBM, na trzecim miejscu znalazło się Dell. Tuż za najniższym stopniem podium uplasował się Intel. Dla pełnego obrazu sytuacji dodajmy jeszcze, że drugie miejsce zajęła słynna sieć sklepów - Tesco.

"Najbardziej interesuje nas to w jakim stopniu ochrona środowiska jest częścią strategii rozwoju firmy. Tu nie chodzi o dodatki czy filantropię. Ochrona środowiska musi być jednym z głównych założeń biznesowych."

W analizie brano pod uwagę to, w jakim stopniu przedsiębiorstwa angażują się w wytwarzanie energooszczędnych produktów. Oceniano również czy firmy same ograniczają swoje zapotrzebowanie na energię. W tej ostatniej kategorii prowadzi IMB. Firma ta zatrudnia już 100 tysięcy pracowników wykonujących swe obowiązki z domu (odchodzą niepotrzebne koszty dojazdu do biur).

Wice prezes firmy IBM, Wayne Blata, stwierdził że jego spółka w pełni popiera proekologiczną działalność i pierwsze miejsce na liście jest tego wyrazem.

"Jeśli tworzysz coś w bardziej wydajny sposób zwykle jest to bardziej opłacalne dla środowiska. I odwrotnie: rzeczy przyjazne środowisku są zwykle bardziej dochodowe z punktu widzenia przedsiębiorstwa."

Zainteresowanych większą ilością informacji o raporcie zapraszamy na oficjalną stronę Ceres.

Zobacz również:

Zmiany klimatu: Greenpeace oskarża firmy z branży IT