Certyfikat Energy Star dla serwerów

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska przygotowała trzecią propozycję specyfikacji Energy Star dla serwerów i spodziewa się, że całość specyfikacji będzie gotowa do użycia już za trzy miesiące.

Environmental Protection Agency to amerykańska agencja federalna zajmująca się m.in. ustalaniem norm prawnych dotyczących ochrony środowiska. Jednym z efektów działalności EPA jest norma Energy Star. Norma ta została opracowana w 1992 r., a celem jej wprowadzenia było ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Certyfikowanie urządzeń znakiem Energy Star oznacza, że w trybie oszczędzania energii znacznie zmniejsza się ich zapotrzebowanie na nią.

EPA w trzeciej propozycji norm serwerowych wyznaczyła limity poboru mocy dla maszyn znajdujących się w stanie bezczynności. Wynoszą one 60 watów dla serwera jednoprocesorowego i 271 watów dla serwera czteroprocesorowego.

Specyfikacja odnosi się do serwerów maksymalnie czteroprocesorowych. EPA zdecydowała się pominąć serwery kasetowe z najnowszej propozycji z uwagi na fakt, iż benchmark SPECPower ssj2008 dostarczony przez Standard Performance Evaluation Corporation, nie działa na nich. Agencja zapewnia jednak, że kolejne wersje specyfikacji będą tworzone w taki sposób, aby uwzględniać pominięte obecnie rozwiązania.

Trzeci "draft" specyfikacji ma zostać wkrótce umieszczony na stronie EPA. Norma ma wejść w życie 1 lutego 2009 r.


Zobacz również