Certyfikowane gry

THX - firma, której certyfikaty świadczą o najwyższej jakości dźwięku produkcji filmowych, zamierza również wydawać ceryfikaty wysokiej jakości ścieżki audio w grach komputerowych.

Pierwszym wydawcą, którego tytuły będą opatrzone logo THX jest Electronic Arts – największa korporacja wydawnicza w branży gier komputerowych i wideo. Certyfikat uzyskało pięć gier firmy, które wkrótce trafią do sklepów na całym świecie: 'The Lord of the Rings: The Return of the King', 'SSX 3', 'Medal of Honor Rising Sun', 'Need for Speed Underground' oraz 'James Bond 007: Everything or Nothing'. Logo THX świadczące o najwyższej jakości dźwięku będzie zdobić nie tylko samą grę, ale również ich zwiastuny.

Coraz więcej korporacji wydawniczych zwraca baczną uwagę na jakość soundracków w grach oraz realizm efektów dźwiękowych. Wiele wydawanych w ostatnich miesiącach gier komputerowych bywa również wzbogacana dodatkowymi płytami CD zawierającymi ścieżki dźwiękowe z gier. Wygląda na to, że już wkrótce w sklepach muzycznych obok działu ze ścieżkami muzycznymi z filmów pojawią się płyty CD z soundrackami z gier komputerowych. Jak do tej pory jednak branża gier komputer borykała się z brakiem ustalonych standardów jakości dźwięku w grach komputerowych. Przedstawiciele Electronic Arts i Activision starają się o wprowadzenie do formuły Garmmy Awards kategorii, w której jury będzie wybierać najlepsze ścieżki dźwiękowe z gier komputerowych.

Aby móc uzyskać certyfikat THX, wydawca/producent gry komputerowej musi podpisać stosowną umowę licencyjną. Następnie THX przesyła kontrahentowi specyfikacje dotyczące tego jak powinny wyglądać pomieszczenia, w których tworzy się ścieżki dźwiękowe, łącznie z rodzajem biurek i rozmieszczeniem osób odpowiedzialnych za poszczególne etapy produkcji i godzin ich pracy. Po ukończeniu prac adaptacyjnych u wydawcy ubiegającego się o certyfikat THX pojawi się specjalista, którego zadaniem będzie sprawdzić czy wszystko zostało przygotowane zgodnie ze specyfikacją firmy.