Championship Manager 3

Ostatnio światek komputerowy przeżywa wysyp managerow piłkarskich. Jednym z lepszych jest CM3, na pewno najbardziej rozbudowany i największy reprezentant tego gatunku: 25.000 opisanych piłkarzy, coachow, managerow...Liczby mówią same za siebie. Wśrod Ronaldo, Rivaldo czy Kluiverta można także znaleźć Citkę, Nowaka, Świerczewskiego, czyli nasze "gwiazdy". W grze na próżno jednak szukać ligi polskiej, ciekawe czemu

Ostatnio światek komputerowy przeżywa wysyp managerów piłkarskich. Jednym z lepszych jest CAMPIONSHIP MANAGER 3, który jest na pewno najbardziej rozbudowanym reprezentantem swojego gatunku: 25.000 opisanych piłkarzy, trenerów, menedżerów - liczby mówią same za siebie.

Wśród znakomitych zawodników pokroju Rivaldo, Giggsa czy Roberto Carlosa, można także znaleźć m.in. Czereszewskiego, Dudka i Świerczewskiego, czyli nasze rodzime „gwiazdy”.W grze na próżno jednak szukać ligi polskiej, ale w zamian za to mamy do wyboru między innymi ligi: angielską (z wszystkimi dywizjami), włoską, szkocką, niemiecką, japońską, holenderską i hiszpańską. Jednak nie radzę wybierać wszystkich jednocześnie, ponieważ wtedy gra jest niesamowicie czasochłonna.

Pierwsze wrażenie po ujrzeniu gry: ile tu przycisków i opcji! Na szczęście autorzy gry, bracia Collyer, zaimplementowali specjalny mechanizm sortowania danych. Jest to bardzo przydatne, a zalety tego rozwiązania sam docenisz po pewnym czasie obcowania z produktem. Opcja trenerska została maksymalnie rozbudowana, dzięki czemu masz możliwość ustawiania praktycznie wszystkich swoich zachcianek. Podam tu swój przykład: przygotowanie drużyny Kettering Town do nowego sezonu zajęło mi blisko 90 minut! Wizualnie gra jest, jak na reprezentowany przez siebi gatunek, bardzo dobra. Na pewno nie może się równać z arcydziełami graficznymi EA SPORTS, ale przecież prawdziwy strateg nie zważa na kolor włosów piłkarzy czy problem ilości liści na drzewach otaczających stadion. Dobrze dobrane kolory ułatwiają wielogodzinne zabawy z tabelami, wszystko jest przejrzyste i. Analiza danych nie sprawia trudności Dodatkowym atutem jest możliwość podmiany tła gry (w wersji podstawowej są to zdjęcia o tematyce piłkarskiej).

Sama rozgrywka polega w sumie na założeniach taktycznych opartych na milionach liczb i statystyk. Jeśli szukasz "szybkich sezonów" to nawet nie podchodź do CHAMPIONSHIP MANAGER 3. Jeśli ktoś nie widział poprzednich wersji CM, a długo zagrywał się w gry serii F.A. PREMIER MANAGER, to po starcie meczu dozna szoku. Dlaczego? Ano dlatego, że w grze nie uświadczysz żadnego odzwierciedlenia meczu, żadnego filmu (w F.A.P.M. ukazany mecz był stworzony na engine FIFY 98). Mecz ukazany jest w formie komentarza tekstowego, który jest bardzo rzetelny. Podczas trwania gry występuje opcja podglądu wyników rywali, co jest moim zdaniem niezwykle ważne (np. podczas walki o wyjście z grupy Ligi Mistrzów). Statystyki futbolistów ulegają zmianie podczas spotkania, dzięki czemu łatwo jest ocenić, czy dany zawodnik gra na wyczerpaniu, czy ma jeszcze trochę sił witalnych. Interfejs gry jest trochę toporny, lecz łatwo jest się do niego przyzwyczaić. Trzeba naprawdę uważać, gdyż przypadkowe naciśnięcie na jakąś opcję spowodować może wysyp wielu niepotrzebnych danych, co mniej spokojnych graczy może doprowadzić do furii.

Cały system informacji oparty jest na schemacie drzewka, czyli czasami trzeba się przedzierać przez gąszcz informacji, aby dotrzeć do szukanych danych. To jeszcze jeden dowód na to, że nie jest to gra „na pół godziny”. Aby dokładnie załapać, o co chodzi w grze, odkryć przynajmniej podstawowe rzeczy, potrzebny był mi prawie tydzień. W grze istnieje opcja multiplayer. CM3 pozwala na grę 16 managerom, ale tylko poprzez sieć LAN. Czas na podsumowanie. CHAMPIONSHIP MANAGER 3 na pewno nie należy do gier łatwych. Nie nadaje się on dla żółtodziobów, gdyż zniechęcenie do tematu jest w takich przypadkach gwarantowane. Jednak jeśli jesteś początkujący, masz zacięcie i chcesz grać, to radzę karierę zaczynać od drużyny z klasą - np. Manchester United, Lazio czy Barcelona.

W porównaniu do CM 97/98, autorzy gry wykonali krok milowy. Powstała prawie idealna gra dla miłośników zarządzania. Opcje taktyki i grafiki zasługują na najwyższą ocenę. I jeszcze jedno: jeśli gra cię wciągnie, to trudno jest się wydostać z uzależnienia. Zawsze przecież jest jakieś trofeum do zdobycia!