Chcą karać za piractwo internetowe 10 latami więzienia. Na szczęście w UK...

W Wielkiej Brytanii zostaną wprowadzone przepisy pozwalające na ukaranie za piractwo internetowe nawet 10 latami więzienia.

Rząd Wielkiej Brytanii zamierza zaostrzyć przepisy dotyczące kar za piractwo internetowe. W myśl nowych zapisów osoby przyłapane na tym procederze musiałyby się liczyć z maksymalną karą 10 lat więzienia (obecnie obowiązują dwa lata), czyli taką samą jak w przypadku piractwa "offline".

"Rząd uważa, że maksymalny wyrok 10 lat więzienia pozwoli sądom na zastosowanie odpowiedniej kary odzwierciedlającej skalę przestępstwa." - możemy przeczytać w rządowym dokumencie "Criminal Sanctions for Online Copyright Infringement".

"Przepis zakładający wprowadzenie maksymalnej kary 10 lat więzienia został przygotowany po to, aby wysłać wyraźny sygnał do przestępców, że wykorzystywanie online własności intelektualnej innych osób jest nie do przyjęcia" - twierdzi Baroness Neville-Rolfe, minister ds. własności intelektualnej w rządzie Davida Camerona.

Nowe przepisy na przekór obywatelom

Warto przypomnieć, że o brytyjskim projekcie zaostrzenia kar za piractwo usłyszeliśmy w połowie 2015 roku. Przed wprowadzeniem nowych przepisów rząd postanowił przeprowadzić konsultacje społeczne, których wyniki były następujące:

- z 1032 zebranych opinii aż 1011 było przeciwnych zwiększeniu wymiaru kary za piractwo

- z 21 opinii pozytywnych aż 20 pochodziło od organizacji oraz przedstawicieli biznesu